V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.
Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi sezónami od roku 1930 do roku 2008.
Určitě se najdou u nás v Hradci Králové pamětníci, kteří chodili na hokej ještě v dobách starého nezastřešeného zimního stadionu. Na umělém ledu se v Hradci začalo poprvé hrát na podzim v říjnu roku 1957.
Ráno 19. února 1932 byl jednotný budíček a již v 9 hodin všichni seděli v pohodlném autobuse. Pan Wojtek výpravu vybavil studeným jídlem a všichni se těšili na výlet do Monaka a Monte Carla.
Naši hoši do Francie! Začátkem roku 1932 se tato zpráva rozletěla po celém Hradci. Poprvé za dobu svého trvání měl SK Hradec vyjet do daleké ciziny.
V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.
Hlavní trenér A-týmu FC Hradec Králové Miroslav Koubek získal v tomto měsíci cenu Václava Jíry v hlavní kategorii společně s dřívějším dlouholetým arbitrem Ivanem Grégrem a dalším koučem, Josefem Kontou. Dočkal se tak vyznamenání od Fotbalové asociace České republiky za celoživotní přínos pro tuzemský fotbal.
12. srpna uplyne 50 let kdy na Všesportovní stadion v Malšovicích přišla největší návštěva v historii hradeckého fotbalu. Kdo tehdy zápas mezi Spartakem Hradec Králové a Spartou Praha viděl, nikdy nezapomene. Ale nechme vyprávět knihu Černobílá historii
Ing. Josef Zeman projektant „Hradeckých lízátek" i dalších význačných staveb, nejen sportovních, by letos v březnu oslavil sto let od svého narození.
Je to k neuvěření, ale na fotbal u nás v Hradci Králové chodím již 66 let a tak těch hezkých i horších vzpomínek mám spoustu. Díky mému dědovi Josefu Trávníčkovi, který mě přivedl na můj první fotbal na staré hříště, jsem viděl jako 8 letý kluk nezapomenutelný zápas, když Hradec postoupil do 1. ligy v roce 1956 a hrál svůj první ligový zápas se Slovanem Bratislava s výsledkem 3:0.
Předseda Čestného výboru SK Hradec Králové, velitel Pražského povstání a politický věze. V letech 1934 - 39 působil v Hradci Králové, kde velel 4. pěší divizi. V tomto období se aktivně zúčastňoval sportovních podniků ve městě, pravidelně navštěvoval především zápasy fotbalistů SK Hradec Králové na hřišti U nemocnice. V prosinci roku 1936 byl zvolen do nového výboru SK Hradec Králové, do funkce „Předsedy Čestného výboru". Později ho již plně vytěžovaly úkoly, které z jeho funkce velitele 4. pěší divize a koordinátora výstavby pohraničních opevnění v severovýchodních Čechách vyplývaly (především na Náchodsku a Vamberecku). V době mobilizace v roce 1938 velel Hraniční oblasti 35 s velitelstvím ve Vamberku.
Hradec Králové a motorismus? Město, které dalo Československu a světu pardubickou Zlatou přilbu (nezapomínejme, že původním pořadatelem závodu byl od roku 1929 Východočeský autoklub, který měl sídlo právě v Hradci Králové) nemohlo zůstat stranou motoristickému boomu. Málo se ví, že již 18. srpna 1902 se Hradcem prohnal první motocyklový závod v Čechách. Trať vedla z Poděbrad přes Mnichovo Hradiště, Turnov, Jičín, Hořice a Hradec Králové, kde byla obrátka a jelo se po stejné trase zpět do Poděbrad. Jedním ze závodníků byl slavný Václav Vondřich, první místo však získal Narcis Podsedníček. Závod organizoval Klub velocipedistů a ukazoval pozvolný přesun klubu i k motorovým kolům.
O tom, že může být fanouškovství výjimečná profese, píše ve svém svém krátkém zamyšlení Slávek Trávníček. Vzpomínky věnované výrazné postavě spojené s hradeckým fotbalem, Alešem Bělinou, si můžete přečíst v této reportáži.
Přehled jedenácti postupů hradeckých fotbalistů do nejvyšší soutěže. Poprvé v historii slavili hradečtí fotbalisté v roce 1955. Ve kterých letech proběhli další postupové oslavy se dozvíte v následující reportáži.
Přicházel den, jaký fotbalový Hradec Králové ještě nezažil. Vedl ligovou tabulku a výhrou, kolo před koncem soutěže, mohl získat mistrovský titul. Že se hrálo v pondělí tenkrát nikoho nepřekvapilo, protože v sobotu a v neděli se v celé republice konaly oblastní a krajské spartakiády.
V Hradci na stadionu Spartaku u lázní sledovalo po oba dny přes 18 000 diváků téměř 11 000 cvičenců v osmi skladbách. Kdo nebyl na spartakiádě mohl se v neděli podívat v televizi na přenos fotbalového zápasu z Budapešti mezi Maďarskem a Skotskem, který skončil divokou remízou 3:3.
Pravděpodobně poslední rozhovor dal Bedřich Šonka na podzim minulého roku, když ho novinář a spoluautor knihy Černobílá historie Michal Petrák navštívil v jednom z hradeckých domovů pro seniory. Vzpomínal v něm na zápasy v PMEZ i na Pepiho Bicana, kterého v Hradci zažil jako trenéra.
V kolika letech jsi začínal se sportem a ledním hokejem?
"Odmala jsem se věnoval několika sportům najednou, takže dá se říct, že jsem byl všestranný. U našeho domu na Slezském předměstí, když v zimě zamrzlo, jsme měli provizorní kluziště a tam se odehrávaly první krůčky. Sotva jsem se na bruslích udržel, někdy i do brány mě starší kluci a moji bráchové postavili. Využili jsme městského osvětlení a hráli dlouho do noci".
Velmi zajímavý rozhovor s Jiřím Hledíkem mladším, kterého pro Vás vyzpovídal Slávek Trávníček.
Jiří Hledík mladší pracuje jako manažer odpovědný za design, řízení konfigurace a přípravu dlouhodobého provozu obou českých jaderných elektráren a zároveň je také vynikající sportovec. S jeho otcem, Jiřím Hledíkem, fotbalovým obráncem, se pojí slavná éra hradeckého fotbalu. A tak o zajímavá témata k rozhovoru nebyla nouze.
Pamětníci zlaté éry hradeckého fotbalu, kdy se stali v ročníku 1959/60 fotbalisté Spartaku Hradec Králové mistry ligy, stále vzpomínají na tento historický úspěch a mají v paměti ikonu tohoto týmu Jiřího Hledíka. Tento fotbalista dosahoval takových výkonů, že kdyby v době, kdy hrával on, byly takové podmínky jako v dnešní době, tak by zcela určitě oblékal dres těch nejlepších klubových celků v Evropě. Jiří Hledík odehrál celkem 31 zápasů za národní mužstvo.
Fotbalista Hledík měl syna Jirku narozeného 29. 6. 1957, ze kterého chtěl mít také fotbalistu. Ale protože malý Jirka měl určité potíže s očima, tak se z něho nikdy fotbalista nestal. Po otci však zdědil sportovního ducha a proto se v mládí věnoval zcela jiným sportům.
Vlastní podpisy takových veličin, jako John McEnroe, hokejista Bobby Orr nebo tenistka Martina Navrátilová. Má doma podpisy i celé naší stříbrné fotbalové jedenáctky z roku 1962 z mistrovství světa z Chile, Josefa Bicana, Františka Pláničky, Jiří Fišera, bratrů Holíkových, Václava Nedomanského a dalších.
Jmenuje se Jiří Fišer, bydlí v Albrechticích nad Orlicí a jeho přátelé mu neřeknou jinak než Findejs. Ve východočeském kraji je asi největším sběratelem podpisů nejenom sportovních, ale i dalších významných osobností. V jeho sbírce jsou však i jiné cennosti - např. sportovní dresy a spousta dalších a dalších kuriozit.
Jan Rolko patřil k nejlepším stoperům, kteří kdy oblékali v Hradci Králové černobílý dres a objevil se dokonce v anketě pořádané v rámci knihy Černobílá historie autorů Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera - v historické sestavě 11 legendárních Votroků ční hned vedle ikony a bývalého reprezentanta Jiřího Hledíka.
Narozen 17.12.1947 v Hradci Králové, výška 187 cm. Jeho matka je Francouzka a proto v našich zeměpisných šířkách nezvyklé křestní jméno Jean-Claude. Fotbal začal hrát v žácích v tehdejším Slovanu Hradec Králové, dnešní Slávii. Potom následoval Spartak Hradec Králové, vojna Dukla Písek a návrat do Hradce, pak VCHZ Pardubice, Slávie Praha v roce 1972, v roce 1973 přestoupil do Mladé Boleslavi, kde skončil v roce 1983.
Dnes zavzpomínáme na Jirku Širokého, neodmyslitelnou postavu fotbalového oddílu Spartaku Hradce Králové. Tento nepřehlédnutelný chlapík působil od konce padesátých let na starém škvárovém hřišti U Nemocnice jako pomocník kustoda a správce pana Kašpara. Po přechodu fotbalistů na nový Všesportovní stadion, pracoval potom i v Malšovicích.
Alpy za zády a 360 dní sluníčka v roce. To, co zní jako slogan z letáku cestovní kanceláře, je popis sezony 2004/2005 v kariéře Adriana Rolka. Současný kapitán FC Hradec Králové si v šestadvaceti vyzkoušel, jaký se hraje fotbal ve čtvrté francouzské lize, Championnat de France Amateur. Působil v Gapu, malebném horském sídle ve středu trojúhelníku Grenoble-Nice-Marseille.
Rozhovor s Pavlem Matějkou o jeho fotbalovém životě. Od fotbalových začátků v Libřicích, Spartaku a hradecké Slavii, působení v pražské Spartě i trenérské současnosti.
V době, kdy Jarda Hůlka ještě hrával za Kunvald v Orlických horách jsem ho navštívil na víkend na jeho chalupě. Samozřejmě jsem zhlédl i mistrovský zápas kunvaldských fotbalistů. V tomto zápase Jarda předváděl vynikající fotbal a spoluhráčům předkládal jednu kvalitní přihrávku za druhou. Krátce před koncem zápasu za stavu 2:2 kopal tento fotbalový virtuós trestný kop asi ze 35 metrů a tvrdou střelou vymetl šibenici soupeřovy branky.
Otiskujeme část rozhovoru FERENCE SZEDLACSKA - který byl uveřejněn v časopisu Star (sportovní týdeník, vycházející ve 20. a 30. letech - předchůdce Ruchu, Stadionu, Štartu, Hattricku a dalších...) - je horké léto 1938, Slavia Praha má před rozhodujícími finálovými zápasy Středoevropského poháru proti Ferencváros Budapešť a „Seddy" byl ve svých čtyřiceti letech již čtyři roky trenérem Sparty Praha.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Po ročním působení ve II. lize se fotbalisté Spartaku vrátili zpět do nejvyšší soutěže. „Předností mužstva je elán, bojovnost i složení týmu po stránce věkové, nevýhodou je škvárové hřiště, ale do Malšovic se nikomu nechce, mužstvu se tam nehraje dobře. Cíl po postupu je jasný - udržet se," řekl trenér Havránek.
Když byla v roce 1899 v Morávkově cihelně ve Svobodných Dvorech objevena kostra mamuta, rodila se na americké Harvardově univerzitě myšlenka soupeření tenisových reprezentačních družstev. Vznikl Davisův pohár, který se stal celosvětovým fenoménem.
Zimních olympijských her v Soči se účastní sportovci 88 zemí. Tolik tedy defilovalo vlajkonošů při slavnostním zahájení. Jde o takovou poctu, že Zdeno Chára opustil se souhlasem klubového vedení mužstvo Boston Bruins a odjel ke Kavkazu, aby vedl výpravu slovenských sportovců. I mezi vlajkonoši byl sportovec s hradeckou stopou.
Je květen 1962, po 23. kole je prvoligová soutěž přerušena. Celý svět se chystá do Chile, kde 30. května začíná mistrovství světa. I s naší účastí. Hradec hraje premiérově Středoevropský pohár a co soupeř, to kvalita.
Sport to samozřejmě není jen hokej a fotbal. Hradec to nejsou jen Lvi či Votroci. Jak ale začít jinak, než hokejem. V březnu 1993 bojoval Milan Bartoň (narozen 1959) jako kapitán HC Stadion se svými spoluhráči o postup do extraligy ...
Bylo by asi stylovější začít povídání o hradeckých hokejistech někým z trojice Prajsler, Hosták či Hrdina, tedy těmi, kdo okusili NHL. Jejich hokejové osudy a vazby na hradecký hokej byly mnohokrát popsány a hradečtí příznivci je znají. Začneme jménem, které v hokejovém prostředí stále dobře zní. Vždyť jde i o někdejšího trenéra reprezentace.
Když 6. ledna 2014 zemřel Karel Gut, vzpomínali hokejoví fandové nejen na jeho hráčské a trenérské umění, ale určitě i na kariéru předsedy svazu. Ve svazovém vedení se však nalézá i vazba na hradecký hokej.
Je léto 1971, hradecký Spartak se připravuje na již pátou druholigovou sezónu v řadě. Od ročníku 1969-70 je to celostátní II. liga. Hradečtí fanoušci věřili v brzký návrat po sestupu v sezóně 1966-67, ale je to těžší, než se očekávalo.
V této první z volné řady reportáží o působení hradeckých sportovců v zahraničních klubech jsme navštívili fotbalistu DANA ZINKEHO - doslova za „humny" - od října 2010 působí v klubu Górnik Walbrzych, v současnosti ve třetí nejvyšší polské lize.
Představme si, že by na Olympijských hrách 2012 v Londýně běžel maratón hradecký vytrvalec. Asi bychom ho všichni znali, fandili mu a měl by náš respekt.
Při svých pátráních po historii hradeckého fotbalu jsem narazil na zprávu v Pochodni z ledna 1960. Jistý Paraskevopulos přestupuje ze Spartaku Hradec Králové do „Tatranu Zlatá Hora - Olomoucký kraj". Z počátku jsem zprávu moc neřešil, ale pak jsem si řekl, že „mít svého Řeka" by bylo jistě v historii hradeckého fotbalu zajímavé.
Sezónu 1954, druhou v celostátní soutěži, ukončil hradecký Spartak na solidním čtvrtém místě. Mužstvo se stabilizovalo, v polovině roku 1954 se ujal funkce trenéra bývalý hráč Viktorie Žižkov a SK Hradce Králové, Karel Lhoták. Mužstvo muselo ještě potvrdit svoji účast v příštím ročníku celostátní soutěže v tzv. vyzývacím utkání s vítězem krajského přeboru. Tím bylo mužstvo Jiskry Úpice, které Hradec vyřadil s výsledky 0:0 v Úpici a 5:1 v Hradci. Úkol byl splněn a začalo se přemýšlet o postupu do I. ligy v roce výročí založení oddílu.