www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Ing. Josef Zeman - projektant hradeckých lízátek

Ing. Josef Zeman - projektant hradeckých lízátek

Ing. Josef Zeman - projektant hradeckých lízátek* 19.3.1922, Běloves u Náchoda - 31.7.1997, Praha

Projektant „Hradeckých lízátek" i dalších význačných staveb, nejen sportovních, by letos v březnu oslavil sto let od svého narození.

V letech 1945 - 1949 absolvoval České vysoké učení technické v Praze u Profesora Dr. Bechyněho v oboru inženýrské stavitelství a nastoupil následně jako asistent u Prof. Faltuse na katedře ocelových konstrukcí.

V roce 1951 odešel do Vítkovických železáren (projekční kancelář v Bratislavě), poté přešel do Hutního projektu v Praze, a to jako hlavní specialista na ocelové konstrukce. Zde zůstal do roku 1982 a ve svých šedesáti letech přešel do firmy Elektroprojekta jako technický náměstek a pokračoval ve své tvůrčí činnosti a spolupráci s význačnými architekty, např. Arch. Karlem Pragerem, na budově Federálního shromáždění (dnešní Muzeum hl. m. Prahy) a po náhlé smrti Arch. Michálka i na stavbě Nuselského mostu. Jeho nejvýznačnějším „životním" projektem, na kterém spolupracoval s architektem Karlem Vejmelkou, byla stavba Žďákovského mostu na Orlické přehradě.

Od roku 1983 pracoval i pro Arcibiskupství pražské jako technický poradce, pracoval průběžně i na realizacích význačných SPORTOVNÍCH OBJEKTŮ, které nás nejvíce zajímají.

Byl autorem projektu umělého osvětlení sportovních stadionů, tzv. „LÍZÁTEK", nejdříve v Hradci Králové („ostrou" premiéru měly v úterý 20. 5. 1975 při derby s Pardubicemi) a poté realizoval totožné stožáry umělého osvětlení i na fotbalovém stadionu „Na Sihoti" v Trenčíně.

Stadion v Hradci Králové Malšovicích s dominatnou

Dále se podílel na konstrukci zimního a plaveckého stadionu v Ústí nad Labem, byl rovněž autorem zastřešení Stadionu Luďka Čajky ve Zlíně, zahraničími pracemi byly především sportovní haly, např. ve španělské Valencii a v Berlíně.

Jeho poslední velkou realizací bylo rozšíření zimního stadionu Eisbären Berlin (dříve Dynamo Berlín ve Východním sektoru města). Dokončení se již bohužel nedožil, tak jako i svého dalšího plánovaného projektu na rychlobruslařskou halu v Berlíně, neboť 31. července 1997 náhle zemřel na mozkovou příhodu. Bylo mu 75 let.

Autor: Tomáš Rademacher (17.5.2022) Spolupráce na realizaci: Ing. Miloš Rademacher

Zdroje:

  • Arch Projekt, s.r.o. - historie
  • Rotter T., 50 let Žďákovského mostu, Silnice železnice, 2017
  • 100 let od narození Ing. Josefa Zemana, Stavebnictví, 4/2022
  • Wikipedia, https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Zeman_(konstrukt%C3%A9r)

Fotografie: archiv autora a Arch Projekt, s.r.o

Fotografie

Ing. Josef Zeman - projektant hradeckých lízátek

Ing. Josef Zeman - projektant hradeckých lízátek

Hradecká lízátka

Hradecká lízátka

Lízátka v Trenčíně - stadion Na Sihoti

Lízátka v Trenčíně - stadion Na Sihoti

Wander card - hradecká lízátka

Wander card - hradecká lízátka