V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.
Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi sezónami od roku 1930 do roku 2008.
* 19.3.1922, Běloves u Náchoda - 31.7.1997, Praha
Projektant „Hradeckých lízátek" i dalších význačných staveb, nejen sportovních, by letos v březnu oslavil sto let od svého narození.
V letech 1945 - 1949 absolvoval České vysoké učení technické v Praze u Profesora Dr. Bechyněho v oboru inženýrské stavitelství a nastoupil následně jako asistent u Prof. Faltuse na katedře ocelových konstrukcí.
V roce 1951 odešel do Vítkovických železáren (projekční kancelář v Bratislavě), poté přešel do Hutního projektu v Praze, a to jako hlavní specialista na ocelové konstrukce. Zde zůstal do roku 1982 a ve svých šedesáti letech přešel do firmy Elektroprojekta jako technický náměstek a pokračoval ve své tvůrčí činnosti a spolupráci s význačnými architekty, např. Arch. Karlem Pragerem, na budově Federálního shromáždění (dnešní Muzeum hl. m. Prahy) a po náhlé smrti Arch. Michálka i na stavbě Nuselského mostu. Jeho nejvýznačnějším „životním" projektem, na kterém spolupracoval s architektem Karlem Vejmelkou, byla stavba Žďákovského mostu na Orlické přehradě.
Od roku 1983 pracoval i pro Arcibiskupství pražské jako technický poradce, pracoval průběžně i na realizacích význačných SPORTOVNÍCH OBJEKTŮ, které nás nejvíce zajímají.
Byl autorem projektu umělého osvětlení sportovních stadionů, tzv. „LÍZÁTEK", nejdříve v Hradci Králové („ostrou" premiéru měly v úterý 20. 5. 1975 při derby s Pardubicemi) a poté realizoval totožné stožáry umělého osvětlení i na fotbalovém stadionu „Na Sihoti" v Trenčíně.
Dále se podílel na konstrukci zimního a plaveckého stadionu v Ústí nad Labem, byl rovněž autorem zastřešení Stadionu Luďka Čajky ve Zlíně, zahraničími pracemi byly především sportovní haly, např. ve španělské Valencii a v Berlíně.
Jeho poslední velkou realizací bylo rozšíření zimního stadionu Eisbären Berlin (dříve Dynamo Berlín ve Východním sektoru města). Dokončení se již bohužel nedožil, tak jako i svého dalšího plánovaného projektu na rychlobruslařskou halu v Berlíně, neboť 31. července 1997 náhle zemřel na mozkovou příhodu. Bylo mu 75 let.
Autor: Tomáš Rademacher (17.5.2022) Spolupráce na realizaci: Ing. Miloš Rademacher
Zdroje:
Fotografie: archiv autora a Arch Projekt, s.r.o