www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Sporty » Orientační běh

Orientační běh v Hradci Králové

Co je orientační běh?

Orientační běh (zkratka OB) je moderní sportovní odvětví vytrvalostního charakteru, při němž je nutno se správně a rychle orientovat v neznámém terénu. Sportovištěm pro orientační běh je příroda - lesy, parky - při samotném závodě se pohybujete ve zdravém prostředí na čistém vzduchu. Při závodě se s pomocí mapy a buzoly hledají kontrolní stanoviště (kontroly) ve stanoveném pořadí a v nejkratším možném čase. Cestu mezi kontrolami si každý volí podle vlastní úvahy za pomoci mapy, buzoly a stručného popisu kontrol.

O úspěchu tedy rozhoduje správná orientace a rychlý běh. Při orientačním běhu zlepšujete svou sílu i mozek!

Závodů v orientačním běhu se může účastnit úplně každý. Na závodech je vypisováno mnoho různých kategorií s tratěmi různých délek a obtížnosti, odstupňovaných podle věku, pohlaví a náročnosti. Na závodech se tak spolu utkávají věkově a výkonnostně stejní závodníci a závodnice. Kategorie jsou vypsány od malých děti až po nejstarší veterány, a tak si každý najde své soupeře a odpovídající trať. Na závody tedy může jezdit opravdu celá rodina. Závody probíhají o víkendech od jara do podzimu, v době letních prázdnin také můžete absolvovat i vícedenní závody s možností kempování, vycházek po okolí a příjemně strávené dovolené. Pro děti jsou v létě připraveny tábory s náplní orientačního běhu i jiných táborových aktivit.

K účasti na závodech nepotřebujete žádné nákladné vybavení. To hlavní - buzolu - lze pro začátek zapůjčit. Z obuvi je nejvhodnější ta, která nebude podkluzovat v lesním terénu. Jako oblečení lze použít například lehké kalhoty a tričko.

Historie sportovního odvětví

Začátky orientačního běhu jsou spojeny s turistikou. V roce 1952 závodily tříčlenné hlídky na tratích různých délek a se zátěží na zádech. Chodilo se podle turistických map a kontroly na tratích byly obsazeny rozhodčími. V roce 1960 dochází k zásadnímu zlomu, začínají běhat jednotlivci, bez zátěže, závodníci sami si značí průchod kontrolou a jediným kritériem je dosažený čas.

V Hradci Králové orientační běh kolem roku 1960 zakládá skupina nadšenců v TJ Lokomotiva, která později našla zázemí v TJ Pedagogická fakulta. U zrodu orienťáku v HK stáli zakladatelé Robert Hladil, Milan Smatek, Antonín Vaněk, Zdeněk Kudrnáč, Václav Škop, Alena Svobodová a především MUDr. Vojtěch Soulek. Ten byl propagátorem tohoto nového sportu nejen v kraji, ale i v celé republice - jako krajský tělovýchovný lékař a předseda svazu.

Vojtěch Soulek sám pravidelně běhal a jednou v novohradských lesích narazil na orientační běžce. Slovo dalo slovo a náhodné setkání poznamenalo jeho další sportovní dráhu. Vždycky chtěl být lékařem a pak začal spolupracovat s orientačními běžci jako reprezentační lékař.
Sám řekl: „Orientační běh je krásný, tělocvičnou je les, pohyb na zdravém vzduchu, nejlepší terapie na všechny civilizační choroby. Chtěl bych dostat orientační běh do podvědomí všech lidí". Proto také neustále tento sport propagoval.

V roce 1973 nastal útlum činnosti na fakultě, zůstalo pouze několik rodinných klanů a tak byla založena samostatná TJ Kompas, která začala nábor mezi hradeckou mládeží. První trenérkou žactva byla Blanka Kolajová (později Rychlíková). Základnou běžců se staly Novohradecké lesy, především okolí rybníka Biřička.

Z historie orientačního běhu v Hradci Králové

1974 - první oddílové mapové soustředění (Jinolice), první skromné úspěchy v krajských soutěžích

1975 - tréninkový proces se zkvalitňuje, počet členů přesáhl číslo 100, bylo zřízeno krajské treninkové středisko mládeže (první vedoucí byli Miloslav Korda a Petr Weber)

1976 - TJ Kompas se potýká s mnoha neřešitelnými problémy a tak celá TJ přechází do TJ Rudá hvězda HK

1978 - první hradecká závodnice Renata Kordová zařazena do juniorského repre družstva

1984 - v HK vzniká druhý oddíl orientačního běhu TJ Slavia HK (několik dospělých a část žactva se oddělila od Rudé Hvězdy, později Sportovního klubu policie HK a dnes OK99 HK)

Velký nárůst členské základny zaznamenal orientační běh v Hradci Králové zvláště počátkem 80. let, kdy do hradeckých oddílů přibyla spousta dětí, které už měly první zkušenosti z pravidelných závodů základních škol, jež se konaly pravidelně každou druhou středu na jaře a na podzim, tehdy jako série závodů nazvaných „Pionýrská liga". Těchto závodů se postupně účastnil rostoucí počet žáků hradeckých základních škol, přičemž zejména při základních školách ZŠ Jih a ZŠ Zálabí se etablovaly největší skupiny žactva s organizováním pravidelných tréninků a účasti na závodech při oddílu orientačního běhu Rudá hvězda Hradec Králové.

Když v roce 1984 část členů TJ Rudá hvězda Hradec Králové z oddílu vystoupilo a přešla do nově založeného oddílu Slavie Hradec Králové (pod vedením manželů Mikuleckých), vznikla potřeba doplnit členskou základnu v obou oddílech. Školní kroužky ZŠ Jih a Zálabí se staly základem nových žákovských skupin, jejich vedení se ujali manželé Hápovi (při ZŠ Jih), Marie Novotná (při ZŠ Zálabí) a Zdeněk Pompach. Z této základny vyrůstali pozdější úspěšní závodníci, z nichž většina u orientačního běhu zůstala dodnes, někteří i jako trenéři.

Po roce 1989 došlo ke změně v organizaci TJ Rudá Hvězda s tím, že novým názvem byl Sportovní klub policie (SKP Hradec Králové). Vzhledem k přetrvávajícím administrativním omezením se v roce 1999 klub zcela osamostatňuje a vzniká OK99 Hradec Králové.

Úspěchy hradeckých orientačních běžců:

1987 - Iva Slaninová (dnes Mádlová) přiváží první medaili z mistrovství světa ve Francii (bronz ze štafetového závodu)

1993 + 1995 - Petra Novotná je dvakrát bronzová ve štafetách na mistrovství světa (USA+SRN)

2001 - Michal Jedlička a Radovan Novotný získávají bronz ze štafet na MS ve Finsku

2011 - orientační běh zařazen jako disciplína na Olympiádu dětí a mládeže v ČR a nominováni hradečtí žáci se hned zařazují mezi neúspěšnější členy výpravy Královéhradeckého kraje

V současnosti patří oba oddíly - tj. Slavie Hradec Králové a OK99 Hradec Králové mezi nejlepší v republice, jedná se o početně (každý 150-200 členů) i výkonnostně silné oddíly, úspěšné i v pořádání vrcholných závodů.

2013 - V roce 2013 se hradecké oddíly orientačního běhu - OK99 a Slavie HK staly organizátory významné mezinárodní události - Mistrovství světa orientačního běhu juniorů - JWOC 2013 včetně doprovodné akce - veřejných závodů JWOC tour. Město Hradec Králové se tak ve dnech 30. 6. - 7. 7. 2013 stal „stánkem" orientačního běhu. Propagaci tohoto sportu v Hradci Králové napomohla etapa sprintu, která se uskutečnila přímo v historické části centra města. Velkou událostí byl také slavnostní ceremoniál s vyhlášením vítězů na Masarykově náměstí.

Lze tak poznamenat, že novodobá historie orientačního běhu ve městě Hradec Králové je ve znamení nejen široké členské základny obou zmíněných oddílů, ale i trvající vysoké úrovni provozování tohoto sportu o čemž svědčí dosahované výsledky na státní i mezinárodní úrovni.

Zpracovali: Petr Háp a Iva Mádlová-Slaninová (16.3.2015)

Fotografie

5 denní závody - doběh

5 denní závody - doběh

5 denní závody

5 denní závody

Na trati

Na trati

Štafeta - předávka

Štafeta - předávka

Tréninky mládeže na Biřičce

Tréninky mládeže na Biřičce

Výjezdy oddílu na závody

Výjezdy oddílu na závody

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín