www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Náš člověk v cizině: Daniel Zinke v Górniku Walbrzych

Náš člověk v cizině: Daniel Zinke v Górniku Walbrzych

V této první z volné řady reportáží o působení hradeckých sportovců v zahraničních klubech jsme navštívili fotbalistu DANA ZINKEHO - doslova za „humny" - od října 2010 působí v klubu Górnik Walbrzych, v současnosti ve třetí nejvyšší polské lize. Je to symbolické, protože k městu, ale i ke klubům, zde působícím, měl a má hradecký sport velmi blízko. Stovky Hradečáků, především fotbalistů a cyklistů,  zažilo závody, turnaje i přátelské zápasy se Zaglebie i Górnikem Walbrzych. Protože krize v hornictví silně zasáhla i tento region, došlo v 90. letech k fúzi těchto dvou dříve nesmiřitelných rivalů. Pro představu - oba kluby hrály polskou fotbalovou nejvyšší soutěž, oba kluby hrály v 70. a 80. letech i evropské poháry. Dnes je situace taková, že na bývalém stadionu Zaglebie jsou osazeny modré a bílé sedačky s vyvedeným názvem Górniku. Asi jakoby v Edenu hrála Sparta Praha a Slavia by neexistovala...

Pojďme ale od krátkého exkurzu do nedávné historie fotbalu ve městě k naší návštěvě fotbalového zápasu - 9. června 2013 jsme vyrazili do Walbrzychu na poslední zápas II. ligy  sezóny 2012 - 2013 proti Calisii Kalisz. Již hodinu před výkopem byl trávník silně podmáčen průtrží mračen a již rozcvičení obou týmů avizovalo, že to bude spíše bitva v močálu. Navíc obou týmům již o nic nešlo. Dan nastoupil v dvoučlenném útoku s Moszykem. Od počátku si vytvořili tlak domácí, nemohli ale vzhledem k terénu hrát svou přízemní kombinační hru. Řada akcí končila komickými scénkami, kdy míč zůstal viset v jednom z mnoha jezer, ale rozhodčí chtěli mít soutěž asi už odehránu, tak se hrálo dále. Tlak domácích stále narůstal, zdálo se, že gól je otázkou času, ale v 32. minutě chybu obrany domácích využil hostující Tabaczynski a nečekaně otevřel skóre zápasu. Před odchodem do šaten ještě nebezpečně vystřelil Zinkeho spoluhráč Moszyk, ale skóre se nezměnilo. Přes přestávku se zatáhly černé mraky nad městem znovu, bylo otázkou minut, kdy přijde další průtrž mračen. V 55. minutě z blízka vyrovnal domácí stoper Wepa. Poslední půlhodina byla neskutečná - provazy deště zkrápěly trávník a jezera vody ještě zvětšovaly (stadion Górniku nemá žádnou krytou tribunu, takže pro diváky to bylo zajímavé...) - další hra byla jen o náhodě, rozhodčí na deset minut dokonce zápas přerušil. Mezitím Dan Zinke v 72. minutě střídal a hned minutu poté padla rozhodující branka pro hosty - a to velmi kuriózně. Po střele hráče Calisie se míč zastavil v jezeře na místě penalty, nejrychleji stojící míč doběhl hostující Tabaczynski a vstřelil svou druhou a rozhodující branku zápasu. V 80. minutě byl po druhé žluté vyloučen domácí Moszyk a tím skončily šance domácích o korekturu výsledku.

Tak skončila sezóna 2012 - 2013 a Dan i nadále pokračuje v polské třetí lize. Při našem rozhovoru po skončení podzimní části sezóny 2013 - 2014 Dan hovořil o dobrých výsledcích Górniku (jsou na výborném 2. místě za vedoucími Chrobry Glogów, hrává v současnosti na okraji zálohy, stačil dát 2 branky (jednu venku proti Kaliszi...) a pochvaluje si, že výchozí pozice na jaro je optimistická - v Polsku totiž dochází ke sloužení dvou třetích lig, takže se z každé skupiny zachrání jen první osmička a z osmnáctičlenné tabulky jich deset padá. Na jaře čekají „Górniky" ještě tuhé boje.

Daniela Zinkeho včetně fotografií naleznete i v kartotéce sportovců na tomto webu  - v sekci fotbal.

Text a fota: (TR)

Fotografie