V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.
Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi sezónami od roku 1930 do roku 2008.
SK Hradec Králové poprvé za hranicemi, Francie 1932 - dokončení
Ráno 19. února 1932 byl jednotný budíček a již v 9 hodin všichni seděli v pohodlném autobuse. Pan Wojtek výpravu vybavil studeným jídlem a všichni se těšili na výlet do Monaka a Monte Carla.
Krásná cesta divokou scenérií skal, vesničky s domky přilepenými na skalách, nádherná květena. Malé odskočení do Itálie, aby se seshora podívali na San Remo. V půl jedné byli v Monte Carlu, autobus obejel sady před hernou a zastavil v boční ulici. Sraz je určen na 14 hodinu, ale odjezd se o hodinu posunul, protože dělové výstřely upozornily na dva francouzské torpédoborce, které vjížděly do přístavu. Nábřeží bylo plné lidí, hudba na lodi hrála hymnu. O třetí hodině výprava odjela z přístavu do Monaka na prohlídku Oceánografického muzea. Zpět se vraceli silnicí v těsné blízkosti moře, projížděli i tunely. Řidič jel jako čert, přesně v pět hodin stáli před svým penzionem.
Po večeři část výpravy zašla do plzeňské pivnice, kde zůstala dlouho do noci. Další skupinka se rozběhla do města, aby se s ním rozloučila.
V sobotu 20. února ještě zašli dopoledne na nákup, rozloučit se s mořem a smutní se scházeli k obědu. Po obědě se rozloučili s penzionem Pompeja, hoteliér Wojtek šel s nimi až na nádraží. Rozloučit se přišel i bývalý hráč Souček. Vlak chvilku zastavil v Cannes, k osmé hodině se blížil k Marseille, kde výprava přestupovala. Po půlhodinovém čekání přijel vlak do Bordeaux, kterým se pokračovalo v cestě. Ve vlaku bylo mnoho námořníků, hradečtí hráli karty, zpívali a byli středem pozornosti.
Ve 22.14. přijeli na nádraží v Nimes. Očekával je pan Crestin s chotí, nechal jim odvézt zavazadla a po široké ulici lemované platany došli do hotelu Commerce, kde se ubytovali za celodenní penzi 40 franků. Hráči šli hned spát, Dr. Klier a Málek ještě museli do fotbalové klubovny, kde již bylo plno lidí, pilo se víno a káva. Ukázali jim velké plakáty k zápasu, také zvláštní plakáty, které informovaly o výhře Hradce v Nice. V příjemné společnosti vydrželi oba představitelé SK Hradec až do půlnoci.
V neděli 21. února se výprava vydala k pomníku profesora Ernesta Denise, což byl francouzský politik, slavista, který se svou neúnavnou činností zasloužil o vytvoření Československa, kde kapitán Bína položil kytici. Odtud do hotelu k obědu a po obědě autokarem za 40 franků na hřiště, které bylo velmi pěkné, travnaté, s rozsáhlými zděnými tribunami. Soupeřem SK Hradec bylo mužstvo Sporting Club de Nimes. Na 5000 diváků se přišlo podívat a velkým potleskem byl přijat pozdrav hradeckých hráčů „Nazdar." První poločas utkání vyzněl jasně pro Hradec, který dal tři branky, střelci Heller, Pokorný a Chládek. Ve druhém poločase odpadl Tichý pro potíže s žaludkem, Bína opustil hřiště s horečkou, Chládka mořila mořská nemoc...Hráči bojovali s vypětím všech sil, ale osud byl proti nim. Dvě nesprávně nařízené penalty rozhodly zápas, který SK Hradec nezaslouženě prohrál 3:4.
Po zápase byli všichni pozváni do klubovny v Café Paris, kde bylo pohoštění. V kavárně i klubovně bylo plno, hradečtí byli středem pozornosti, proběhla výměna odznaků. Velmi milé prostředí ale museli brzy opustit, budíček byl v pět ráno. 22. února v 6.15 hodin v přeplněném expresu opustili Nimes a vydali se na cestu domů. V půl dvanácté byli v Lyonu a do čtvrt na čtyři měli volno. Téměř všichni se vydali na cestu do města, jednak na prohlídku, jednak koupit ještě nějakou tu drobnost na památku. Unaveni a obaleni balíčky se vraceli na nádraží, kde je již vlak očekával. Posvačili a usedli do vagonu třetí třídy. Přesně podle jízdního řádu se vlak hnul na cestu k domovu. Jízda ubíhala klidně a za dobré nálady. Večer zašel Dr. Klier s Málkem do jídelního vozu, aby se rozloučili s burgundským. Litr skvělého bílého počítali osm franků. Ve 23.35. vlak dorazil do Štrasburku, kde se výprava přesunula na peron s vlaky do Německa. Štěstí, že měla zamluvené oddíly ve vlaku, z Paříže jelo plno Čechů a Slováků, kteří byli propuštěni z práce a vraceli se domů. Vozy třetí třídy byly přeplněny.
Na hranicích prohlídka proběhla hladce, stejně tak i cesta do Norimberka. Bylo pošmourno, místy padal sníh, nádhera modré francouzské oblohy rychle zmizela. V úterý 23. února ve 14 hodin dorazil vlak do Chebu. Celní a pasová kontrola byla hladká, bez problémů. Po čtvrté hodině se v Plzni všichni vyhrnuli z vozů, aby si dopřáli výborné párky s houskou a skvělou plzeň. Ano, byli opět doma. V Praze na Wilsonově nádraží čekal čestný předseda Nápravník spolu s panem Reichertem. Je tu i spoluhráč Olda Šimek, který výpravu doprovázel na Denisovo nádraží, a pak i do Hradce. V Lysé nad Labem vystoupil Heller, a před 22 hodinou přisupěl pražský rychlík na hradecké nádraží, kde čekalo plno lidí. Když se objevili hráči ozvalo se nádražím mohutné provolání „Nazdar." Mužstvo krátce pozdravil za klub první místopředseda škpt. Sembdner, uvítání se zúčastnil celý výbor klubu. Poté výprava autobusem odjela do klubové místnosti hotelu Adalbertinum, kde bylo oficiální uvítání a společná večeře. Za výpravu poděkoval dr. Klier, pak odevzdal výboru krásné vlajky a obraz, který obdrželi od francouzských klubů, dále různé fotografie, časopisy atd. Nastala družná zábava a vyprávění dojmů ze zájezdu. Nebýt velké únavy, debatovalo by se snad až do rána.
Zájezd se skvěle vydařil, na krásy jižní Francie budou všichni dlouho vzpomínat, hráči se chovali vzorně. I finančně zájezd dopadl dobře a klubový pokladník usměvavě pravil: „To jsem nečekal!" Darované vlajky a obraz byly vystaveny ve výkladech firmy Josef Žaloudek na Velkém náměstí. Byl to jedinečný zájezd v dějinách SK Hradec Králové, který vzbudil nebývalý zájem v celém městě i kraji.
Smlouva ze 6.12. 1931 mezi SK Hradec a OGC Nice. Kluby se dohodly na následujících podmínkách.
1. SK HK se zavazuje sehrát jeden zápas ve čtvrtek 11.2. 19632 proti OGC Nice.
2. OGC Nice se zavazuje zaplatit SK HK za zápas 4 tisíce fr.
3. V případě nedodržení podmínek se zaplatí straně poškozené 2 tisíce fr. nejpozději do 13.2. 1932
Dopis-leden 1932
Potvrzuje přesunutí zápasu, který měl Hradec sehrát 11.2.1932 na čtvrtek 18.2.
Zároveň žádá poslat informace o družstvu a seznam hráčů kvůli zveřejnění v tisku.
Připojuje info, že v případě potřeby je hotel Monsigny může ubytovat za výhodných podmínek
Smlouvy s Nimes a Montpellier jsou podobné.
Text: Jiří Rádl (2.12.2023)
Foto: Archiv Sportu pod Bílou věží