www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Stanislav BurdysKdyž 6. ledna 2014 zemřel Karel Gut, vzpomínali hokejoví fandové nejen na jeho hráčské a trenérské umění, ale určitě i na kariéru předsedy svazu. Ve svazovém vedení se však nalézá i vazba na hradecký hokej.

V této prvníDaniel Zinke z volné řady reportáží o působení hradeckých sportovců v zahraničních klubech jsme navštívili fotbalistu DANA ZINKEHO - doslova za „humny" - od října 2010 působí v klubu Górnik Walbrzych, v současnosti ve třetí nejvyšší polské lize.

Úvod » Reportáže » Rozhovor Slávka Trávníčka s Jiří Hledíkem mladším

Rozhovor Slávka Trávníčka s Jiří Hledíkem mladším

Titulní strana kalendářeJirko, jaké dětství jste prožíval v HK a kam jste chodil do ZDŠ?

Dětství jsem prožil v Hradci na dvorku za domem na třídě Obránců míru, dnes Gočárově ulici. Do základní školy jsem chodil na ZDŠ Pavlíka Morozova ve Farářství. Část dětství jsem strávil i na chatě ve Velkém Vřešťově, kam jsem s rodiči pravidelně jezdil na víkendy. Na jednu stranu jsem byl takový neposeda a pořád jsme s kluky na dvorku něco vymýšleli a hráli. Na druhou stranu jsem dokázal doma trávit stovky hodin s merkurem a později i se stavebnicemi vláčků, které jsem měl moc rád. Aniž bych to tenkrát tušil, oboje skloubilo moje sportovní geny po tátovi s kreativitou, pracovitostí a trpělivostí po mamince. To se potom později zásadně promítlo do mého života.

Vyrůstal jste v rodině slavného fotbalisty reprezentanta Jiřího Hledíka, který prý z vás chtěl mít také fotbalistu. Proč se tak nestalo?

Musím se přiznat, že spíš jen tuším, než vím, že by otec takové přání měl. Nikdy jsme o tom spolu takto nemluvili. A kdyby to tak bylo, dalo by se to pochopit. Mnoho sportovců vede své děti od útlého mládí k té sportovní disciplíně, ve které vynikali, nebo alespoň k nějakému sportu. Takovým příkladem byli v Hradci například fotbalisté Pokorný a Černý, kteří si své následovníky vychovali. U nás to tak nebylo, přesněji ani nemohlo být. Příčinou byly moje zdravotní problémy. Od tří let jsem byl postižen těžkým strabismem obou očí, prošel jsem dvěma operacemi, několik měsíců jsem se léčil jako malý kluk v ozdravovně pro slabozraké děti ve Dvoře Králové. S tak špatným zrakem jsem fotbal na výkonnostní úrovni hrát nemohl, tak akorát na dvorku za domem a pro radost. Táta mě párkrát vzal s sebou na trénink na „staré hřiště" u nemocnice, ale bylo jasné, že v jeho šlépějích nepůjdu.

Přesto jsem na sport nezanevřel, ale našel jsem si svoji disciplínu, přesněji sporty, které mě bavily a kterým jsem se věnoval hlavně na střední škole. Z kolektivních sportů volejbal, nohejbal a hlavně košíková. Z individuálních sportů hlavně běhy na jakékoli vzdálenosti, ale několik let jsem pravidelně cvičil gymnastiku a skákal jsem na trampolíně. Na toto období vzpomínám moc pěkně; byl jsem vysportovaný, plný elánu a chuti do života.

Po absolvování střední školy, kam vedly vaše kroky?

Po maturitě na SPŠ elektrotechnické v Jičíně jsem začal studovat na ČVUT Praha elektrotechnickou fakultu. Bylo to v roce 1976, na který moc rád vzpomínám. V tomto roce jsem odmaturoval a na základě studijních výsledků během studia jsem dostal doporučení na ČVUT, kam mě už tehdy přijali bez přijímacích zkoušek. A třešničkou na dortu bylo vítězství a získání titulu mistra republiky (ČSSR) v branně - orientačním běhu družstev. V mých 19 letech mně najednou „svět ležel u nohou", ale táta to takto neviděl. Ale i s tím jsem se naučil žít. Bohužel na vysoké škole jsem na sportovní život z průmyslovky moc nenavázal. V Praze na studiích mě přitahoval jiný život. Rád jsem se učil a studia mně šla velmi dobře. Hodně jsem se věnoval svému oboru a od pátého semestru jsem studia bral o to více vážně, když jsem si vybral studijní obor jaderná energetika. To se ještě více umocnilo, když jsem ve čtvrtém ročníku poznal mojí budoucí ženu Jindřišku. Ta v té době již dokončila studium na vysoké škole ekonomické a v Praze si dělal nástavbu. Brzy jsme se vzali. Já jsem měl díky výborným studijním výsledkům individuální studijní plán a do přípravy na svoje budoucí povolání jsem se s vervou zakousl. Byl jsem rozhodnutý, že budu jaderný inženýr a že chci pracovat na jaderné elektrárně. A ještě na studiích jsem si k tomuto oboru našel profesionální vztah a podle toho poslední čtyři semestry intenzivně studoval.

Když jste potom dokončil na ČVUT studia oboru jaderná energetika, jakým způsobem jste se dostal tak daleko od domova a do tak náročného povolání jako je práce v jaderné elektrárně Temelín?

Cesta do Temelína byla opravdu dlouhá. Po studiích jsem měl možnost pracovat na Centrále, ale bez váhání jsem dal přednost práci na „jaderce". V tu dobu se spouštěly bloky na „V2" v Jaslovských Bohunicích, kde jsem studoval dál a později i stážoval a podílel se na spouštěcích a seřizovacích pracích a uvádění bloků do komerčního provozu. Hned od začátku to byla pro mne velká škola - dostal jsem velmi brzy šanci coby mladý jaderný inženýr uplatnit svoje teoretické a výpočtářské znalosti. Najednou jsem byl v centru dění a rychle se rodilo moje zapálení poznávat nové a nové praktické věci. Práce se mi stala velmi brzy i mým koníčkem! Nepotřeboval jsem žádnou motivaci, našel jsem v sobě pro můj odborný růst mnoho vášně a brzy jsem se tím zcela seberealizoval. Na sport v tu dobu nebyl vůbec čas, ale přiznám se, že ani pomyšlení. Buď jsem byl v práci, nebo s Jindřiškou.

Z Jaslovských Bohunic jsem pak odešel coby připravený jaderný specialista na Dukovany, kde jsem se od roku 1985 podílel na spouštění všech bloků. Protože jsem nemohl ze zdravotních důvodů pracovat jako operátor reaktoru (problémy se zrakem), stal se ze mne postupem času specialista a později i vedoucí inženýr. Na Temelín jsem přišel po spuštění Dukovan, tj. až v roce 1987.

V kolika letech jste se potom rozhodnul, že se budete věnovat tak obtížnému sportu jako je cyklistický ultramaraton?

S cyklistikou jsem začal ve svých 46 letech. Nejdříve jsem začal jezdit s partou cyklistů z Jeseníků a z Brna na Tour de France, kde jsme projížděli kultovní sedla a etapy slavné „staré dámy". Současně s tím jsem začal jezdit pravidelně maratony české velo série a jezdil jsem na závody 24 hodin non stop. Přesně v 50 letech jsem se rozhodnul, že postoupím o patro výš a začnu se věnovat silničním ultramaratonům. Přirozeně jsem toužil jet na ten nejtěžší na světě na Race Across America (RAAM), který je 3.000 mil dlouhý a překonává více jak 55.000 stop převýšení. Byl jsem mnohým za blázna, ale moje nadšení, vytrvalost, elán, vášeň a energie mě nakonec v roce 2012 posunuly na startovní čáru do Oceanside na start RAAM! To už je totální extraliga světového ultramaratonu kam se rozhodně každý cyklista nedostane. Jen pro vaši představu - na start tohoto závodu v divizi „solo", na který se musíte kvalifikovat, se v 34 leté historii závodu postavili pouze 4 Češi a dokončil pouze jeden jediný. Cesta na RAAM byla opravdu dlouhá, přetěžká a trvala ještě několik let, než jsem se k tomu se svým doprovodným týmem připravil a odhodlal.

Za celých 10 let co jezdím světovou ultramaratonskou sérii jsem v zemích Visegrádské čtyřky nenašel ve své věkové kategorii přemožitele. Snad se jednou stanu inspirací pro ty sportovce, kteří věří v to, že i v takto pozdním věku se dá sport dělat na hodně vysoké úrovni. A já ještě nekončím. Příští roky chci pokračovat a postavit se potřetí na start mistrovství světa v rakouském Grazu a v kategorii 60+ bojovat o titul.

Jaké jsou zatím vaše největší úspěchy v této disciplíně?

Ve své kategorii nad 50 let (50+) jsem se stal dvakrát více mistrem světa na trati Glocknerman classic (2008, 2013). Vážím si toho, že jsem dokončil v časovém limitu největší evropský extrém Race Around Austria. Za úspěch považuji i 1. místo na Euro race zeměmi

Visegradské čtyřky Race Around the Central Europe (2011). Na RAAM jsem se kvalifikoval do divize „solo" celkem 4x. Nejvíc ze všeho však lpím na tom, že mě kolo stále baví a že jsem si udržel tu vášeň a nadšení pro tuhle sportovní disciplínu.

Co tomu říkal váš otec, že jste dělal tento sport a jak reagoval na vaše úspěchy, kterých jste dosahoval?

Budu upřímný - myslím, že mu to nic neříkalo, žádný obdiv ani respekt či pochopení pro to neměl. Snad někde v tom nejvíce ukrytém místečku mojí duše se ukrývala naděje, že přeci jenom přijde nějaké uznání, ale tím táta v životě hodně šetřil. Vůbec mu to ale nezazlívám, on takový prostě byl. Občas na tréninku, když trénuji daleko od domova v horách a jsem v „laufu" přemýšlím, jak moc se touha po trošce uznání od mého otce podepsala na tom, proč to vlastně všechno dělám. Nikdy jsem to v sobě neuzavřel. Možná až jednou dopíšu knížku, kterou mám rozepsanou... .

Něco nám také řekněte o své velice zajímavé práci, jak jste v Temelíně začínal a do jakých zařazení jste se postupem let dostal.

Jak jsem již řekl, na Temelín jsem přišel na konci roku 1987 a po několika letech praxe v Bohunicích a Dukovanech jsem se už cítil dost odborně zdatný, abych se v dalších letech mohl věnovat i řízení prací, tvorbě týmů, vedením lidí a dalšímu odbornému růstu včetně výchově diplomantů a přednášení na vysokých školách jako externista. Prošel jsem řadou funkcí od specialisty po ředitele a dnes pracuji jako manažer inženýrského útvaru, který má na starost projekty obou jaderných elektráren a plní roli tzv. Design Authority. Je to již můj 5. pracovní tým, který jsem sestavil a který vedu. V historii Temelína jsem tedy prožil opravdu mnoho - přípravu údržby, změny projektu trvající téměř 10 let jenž jsme dělali společně s Rusy a Američany, spouštění obou bloků, vytvoření Centrálního inženýringu, příprava modifikací projektu obou jaderek v průběhu jejich životního cyklu, práce na přípravě dostavby dalších nových bloků jež se nakonec oddaluje, až po současnost, kdy připravujeme bloky Dukovan na prodloužení jejich provozu za projektem původně stanovenou mez 30 let.

Jirko, je o vás známo mezi příznivci vašeho sportu, že jezdíte i do nejvyšších hor - tak které hory a země jste již navštívil?

Jiří Hledík v rakouských AlpáchNa kole to jsou samozřejmě Alpy - Rakousko, Švýcarsko, Francie, Itálie, Německo, Slovinsko a také Španělsko a Mallorca. Nejlepší vrchaři světového ultramaratonu jsou přirozeně z alpských zemí. Pro Alpy jsou charakteristická dlouhá stoupání mající až 30 kilometrů a řada z nich převýšení i více jak 2.000 metrů. Samozřejmě i tady se najdou brutální krpály se sklonem 25% i více. Často se s nimi musíme na trati závodu vypořádat a věřte, že taková stoupání, jako jsou na trati Race Around Austria dlouhé 2.200 kilometrů mající převýšení 30.000 metrů a kterou jedete stylem non stop, jsou pro závodníka absolutní extrém, který v Evropě můžete najít.

U nás jsem projezdil všechny hory - jako Jihočech nejvíce trénuji v Novohradských horách a na Šumavě. Moc rád jezdím do Jeseníků, kde jsou stoupání alespoň trochu podobná, jako jsou v Alpách. Přiznám se, že tady je to pro mne taková srdeční záležitost a proto do Jeseníku často jezdím na tréninkové kempy před velkými závody.

Určitě si vedete zápisy, kolik kilometrů jste již ve své kariéře najel. Musí to být dosti velké číslo.

Tak to vás, Slávku, zklamu. Nevedu, ale odhadnout to jistě umím. Ale to číslo pro mne není vůbec důležité a už vůbec bych se s ním nechlubil tak, jak to často činí mnoho cyklistů. Cyklistika je fyzicky velmi náročný sport a dvakrát to platí pro vytrvalostní resp. ultra disciplíny, jako jsou ultramaratony. Aby člověk mohl jezdit tak těžké závody dlouhé tisíc a více kilometrů stylem non stop, musí tvrdě trénovat, dřít, testovat, posilovat a závodit. Znamená to minimálně 10 měsíců v roce na kole tak, jak vám to dovolí práce a domácí povinnosti. Pokud tohle nezvládnete, nemáte v evropském a světovém měřítku žádnou šanci na dobrý výsledek.

Na závěr nám prozraďte něco o vaší rodině, a zda vás neláká někdy v budoucnu třeba návrat do Hradce, kde jste prožil svoje dětství?

Jindřiška a Jirka HledíkoviS ženou Jindřiškou žijeme společně již 35 let. Máme syna Vojtu a dceru Aničku.

Jindřiška byla a stále je pro mne takový „klenbový svorník domácnosti", skvělý životní partner, přítel na „život a na smrt". Hodně jsem se od ní v životě učil a byla a stále je pro mne velkou inspirací. Za vše, co pro mě udělala, si ji velmi vážím.

Vojta je inženýr ekonomie. Vystudoval obor diplomacie na VŠE v Praze. Narodil se na Černobyl a je mu dnes 30 let a letos v létě se oženil. Pracuje v OSN na Centrále a momentálně žije a pracuje se svojí ženou Sorayou v Bonu, v Německu. Ještě jako malý kluk si hrál s počítačovým modelem jaderné elektrárny a vypadalo to, že právě on bude reaktor jednou řídit. Když mu bylo 17 let, odletěl na rok studovat do Colorada na střední školu v Estes Park a po roce se nám vrátil dospělý chlap, který už si pomalu a jistě šel svojí vlastní cestu. Zkrátka už tehdy, a tak brzy, z něj vyrostla osobnost.

Anička se narodila na Sametovou revoluci. Jako malé děvče pěkně běhala, chodila s námi na horolezecký kroužek, jezdila na výlety a moc pěkně lyžovala. Vystudovala střední odbornou školu reklamní a uměleckou, obor management ve fotografii. Jde si svojí cestou, na které stále hledá a zkouší, co by ji nejvíce v životě bavilo. A tak prošla kurzem cvičitelky jógy, vizážistky a chystá se na kurz kosmetičky. Dnes žije v Praze se svým přítelem Matějem, stará se o našeho zlatého retrívra Joše a často jezdí za mojí maminkou Anežkou do Hradce na návštěvy.

A jestli bych se do Hradce někdy vrátil? To by nebylo vůbec jednoduché rozhodnutí. Hradec mám opravdu moc rád, je to krásné město, vždy se mně líbila jeho architektura a atmosféra, kterou toto město mělo a má. Nikoho tu ale neznám, nemám tu prakticky žádné vazby. Daleko více to do Východních Čech táhne Jindřišku, která pochází z Úpice, z kraje bratří Čapků. Ten opravdu oba milujeme stejně tak, jako Krkonoše a jejich okolí. Jsme zkrátka patrioti, a jak se říká „nikdy neříkej nikdy". Takže kdo ví... .

Děkuji za rozhovor.

Jirku Hledíka mladšího vyzpovídal Slávek Trávníček (12.10.2016)

 

Fotografie

Jindřiška a Jíra Hledíkovi

Jindřiška a Jíra Hledíkovi

		Jíra

Jíra

Jíra

Jíra

Jiří Hledík v Alpách v Rakousku

Jiří Hledík v Alpách v Rakousku

Titulní strana kalendáře

Titulní strana kalendáře

Zleva autor reportáže Slávek Trávníček s Jiřím Hledíkem

Zleva autor reportáže Slávek Trávníček s Jiřím Hledíkem