www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Vlajkonoš

Vlajkonoš

Tomaž RazingarZimních olympijských her v Soči se účastní sportovci 88 zemí. Tolik tedy defilovalo vlajkonošů při slavnostním zahájení. Jde o takovou poctu, že Zdeno Chára opustil se souhlasem klubového vedení mužstvo Boston Bruins a odjel ke Kavkazu, aby vedl výpravu slovenských sportovců. I mezi vlajkonoši byl sportovec s hradeckou stopou.

Ač se může Slovinsko pyšnit takovými hvězdami jako Tina Maze, Jakov Fak, Peter Prevc či Robert Kranjec, dostal vlajku s horou Triglav do ruky hokejista Tomaž Razingar. Byť ve Slovinsku žijí jen dva miliony obyvatel, patří zdejší sportovci mezi světovou špičku v basketbalu či lyžování a neztratí se ani ve fotbalu či házené. Hokejoví komentátoři prakticky nikdy při zápasech českých hokejistů se Slovinci neopomenou zmínit, že v alpské zemičce se hokeji věnuje jen 150 hráčů. Není to úplná pravda, takový je počet dospělých, s žáky a juniory brázdí sedmičku stadionů necelá tisícovka hráčů. I tak je ale zázrak, že Slovinci hrají poměrně často v elitní skupině na mistrovství světa a podařilo se jim dostat na olympijské hry v Soči. Už v dobách Jugoslávie patřili hráči z Lublaně a Jesenice ke špičce jugoslávské federální ligy. Hokejisty Lublaně a jugoslávskou reprezentaci mimochodem vedl na přelomu padesátých a šedesátých let Zbyněk Kuna, předtím pardubický ligista a poté i hrající trenér Spartaku Hradec Králové. Hokejisté pod Triglavem nevyrůstají rozhodně špatní. V sedmdesátých letech se člen haly slávy IIHF Rudi Hiti dostal do hledáčku Chicago Blackhawks. Prvním Slovincem, který si ligu lig zahrál, je Anže Kopitar, který v sezóně 2011-2012 byl nejproduktivnějším hráčem play-off a vyhrál s Los Angeles Stanley Cup.

Tomaž RazingarPojďme ale zpět k Razovi, jak mu slovinští fanoušci přezdívají. Už v šestnácti letech hrál rodák z Jesenice ve slovinské reprezentační dvacítce, později odešel do Kanady, kde to zkoušel v nižší juniorské lize a později v East Coast Hockey League. V létě 2003 se objevil v Pardubicích a nevedl si rozhodně špatně. Jeden z jeho gólů se dostal i do hlasování o Zlatou helmu, celkem jich nastřílel sedm v extraligové základní části a jeden přidal v play-off. Jeho vytížení u vítěze základní části nebylo i přes dobré fyzické parametry velké, takže dostával prostor i v tehdy partnerském mužstvu HC VČE Hradec Králové. Na hradeckém zimním stadionu se, stejně jako ve Slovinsku, stal oblíbencem fanoušků. První branku vstřelil v Berouně, kde se mu možná hrálo dobře z toho důvodu, že jak toto „medvědí" město, tak jeho rodiště mají zhruba dvacet tisíc obyvatel. Později nasbíral v Pardubicích takový počet startů, že již nemohl v první lize startovat a následoval přesun do tehdy ještě extraligového Vsetína. V další sezóně si opět za Hradec zahrál, ale v Pardubicích se neprosazoval do sestavy vůbec, takže odešel zpět do rodné Jesenice. Extraligu si naposled zahrál v sezóně 2006-7 za Třinec. Později působil v Innsbrucku, Brunicu, Villachu a Ravensburgu, aktuálně hraje druhou švédskou ligu za Troja-Ljungby. No a v závěru prakticky každé sezóny vždy oblékne triko slovinské reprezentace a bojuje buď o záchranu v elitní skupině mistrovství světa, či o postup mezi nejlepší, v posledních letech dokonce jako kapitán. Ač Slovinci rozhodně nepatří v Soči mezi favority, bude určitě olympiáda patřit mezi vrcholy kariéry Tomaže Razingara.

(PT) 15.2.2014

 

Fotografie

Tomaž Razingar

Tomaž Razingar

Tomaž Razingar

Tomaž Razingar

Tomaž Razingar

Tomaž Razingar

Tomaž Razingar

Tomaž Razingar