www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Rok 1955 - Historický postup do ligy !!!

Rok 1955 - Historický postup do ligy !!!

Sezónu 1954, druhou v celostátní soutěži, ukončil hradecký Spartak na solidním čtvrtém místě. Mužstvo se stabilizovalo, v polovině roku 1954 se ujal funkce trenéra bývalý hráč Viktorie Žižkov a SK Hradce Králové, Karel Lhoták. Mužstvo muselo ještě potvrdit svoji účast v příštím ročníku celostátní soutěže v tzv. vyzývacím utkání s vítězem krajského přeboru. Tím bylo mužstvo Jiskry Úpice, které Hradec vyřadil s výsledky 0:0 v Úpici a 5:1 v Hradci. Úkol byl splněn a začalo se přemýšlet o postupu do I. ligy v roce výročí založení oddílu.

Rok 1955 byl i rokem I. celostátní spartakiády, kterou museli absolvovat i členové oddílu kopané, kteří již v lednu při tréninku v tělocvičně začali s nácvikem. Do vedení oddílu se postavil zkušený pracovník Eda Vacek. Neměl lehký úkol, k dispozici bylo pouze  12 hráčů. Trenér Lhoták byl pověřen vedením „A" a „C" mužstva a trenér Buzek, který se vrátil z trenérské školy,se ujal „B" mužstva a dorostu. 13.března zahájilo mužstvo celostátní soutěž vítězstvím v Třebíči 2:1 brankami Bořka a Šindeláře. Hrálo v sestavě: Matys - Andrejsek, Holman, Kosina - Krejčí, Štěrba - Bořek, Šindelář, Hemelík, Macek, Reif. Mužstvu se vyhýbala zranění, tak celé jaro odehrálo v téměř stejné sestavě. 4x nastoupil ještě Koudelka a stejný počet zápasů si připsal i Markvart.

Hradec z jedenácti jarních zápasů prvních deset vyhrál, prohrál až 19.června na domácím hřišti s Tatranem Teplíce. Po první polovině soutěže byl na prvním místě se 20 body, o 3 body méně měl Sp.Praha Stalingrad, o 4 méně Tatran Teplice.

Po několikaleté přestávce se v Hradci hrál i mezinárodní zápas. Soupeřem bylo mužstvo Rotation Lipsko, utkání skončilo nerozhodně 2:2.

Výsledky po polovině soutěže napovídaly, že v tomto roce se vytoužený sen hradeckých fotbalistů a celé veřejnosti může splnit.

13.srpna 1955 zahájil Spartak druhou polovinu soutěže výhrou 2:0 nad Jiskrou Třebíč. Po návratu z vojny nastoupil v útoku Miroslav Michálek a uvedl se brankou. 19. srpna odjížděl Hradec do Prahy k veledůležitému zápasu proti vršovickým „klokanům", tehdy nesoucí jméno Sp. Praha Stalingrad. Neprohrát a udržet slibný tříbodový náskok, to byl cíl, se kterým nastoupili hráči do utkání. Hned zpočátku se v nešťastné srážce s brankářem Matysem zranil maličký útočník Kaura a musel být převezen do nemocnice. Domácí hráli prakticky celý zápas v deseti, střídat se tehdy nesmělo, přesto zvítězili. Hradec cíl nesplnil, prohra 0:1 snížila náskok na jediný bod. Tento zápas byl prvním mistrovským zápasem Františka Malíka.

Spartak Hradec Králové na Stalingradu (1955)

19. srpna 1955 nastoupil Hradec  v Praze k důležitému zápasu s cílem udržet slibný tříbodový náskok před svým soupeřem. Hradec celý v tmavém, zprava stojí: Šindelář, Macek, Kosina, Malík, Holman, Matys, Krejčí, Michálek, Štěrba, Hemelík, Andrejsek. První mistrovský zápas Františka Malíka.


O jediný bod náskoku hradečtí přišli 4 kola před koncem v Českých Budějovicích remízou s místním Slavojem 3:3. Po této nešťastné remíze Hradec porazil  2:0 Plzeň, vyhrál na hřišti Jiskry Semtín také 2:0 a 20 listopadu 1955 hrál poslední zápas celé soutěže v Teplicích. Se Stalingradem měl v tuto chvíli stejně bodů a téměř stejné skóre. Mnoho diváků se vydalo do Teplic povzbudit své mužstvo, které se od počátku hry bránilo náporu domácích. Ke konci prvního poločasu nastřelil Šindelář břevno a Matys zázračně zachránil na brankové čáře. Ve 45. minutě se dostal k míči Macek a ač tísněn obránci vstřelil podél brankáře vedoucí branku. Nadšení hradeckých diváků bylo veliké, náladu ještě zlepšila zpráva z Prahy, kde Stalingrad vedl v zápase s Budějovicemi pouze 2:1.

Ve druhém poločase měl Hradec více ze hry, ale šance Macka, Šindeláře i Malíka končí mimo teplickou branku, nebo v rukou dobře chytajícího Havlíčka. Rychlý a velmi slušný zápas končí. V té době rozhodoval o umístění podíl vstřelených a obdržených branek. Ten byl pro Hradec o 16 setin lepší !! Hradecké mužstvo podalo dobrý a bojovný výkon. Nejlepší byl Matys v brance, Krejčí s Kosinou a Macek v útoku. Ve svém prvním zápase v hradeckých barvách velice dobře zahrál Karel Dvořák, budoucí opora Baniku Ostrava.

Tu neděli se naplnil dlouholetý sen hradecké kopané.

Spartak Hradec Králové v Teplicích (1955)

V neděli 20.listopadu 1955 vybojoval Hradec v Teplicích historicky první postup do I.ligy. Těchto jedenáct hráčů nastoupilo na teplický trávník. Zleva stojí: Krejčí, Holman, Šindelář, Štěrba, Andrejsek, Karel Dvořák, Malík. Sedí zleva: Kosina, Matys, Macek, Michálek.

 

První dvě místa v celostátní soutěži skupiny A.

1. Spartak Hradec Králové 22 18 1
3 50:17 37
2. Sp.Praha Stalingrad 22
18 1
3 78:28 37


Odehrané zápasy v sezóně 1955:

22 Matys, Andrejsek, Holman, Kosina, Krejčí, Štěrba
21 Šindelář
17
Macek
14 Hemelík
13
Reif
11 Michálek
10 Malík, Bořek
5 Havlík
4 Koudelka, Markvart
1 K. Dvořák

Text: (JR)