V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.
Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi sezónami od roku 1930 do roku 2008.
Začátkem 90. let dvacátého století autor těchto řádků procházel spolu s pamětníky starých časů město, aby zaznamenali místa pro sport dávno ztracená, ale přesto jednou hodna připomenutí.
Jedním z nich bylo místo, pamětníky zvané „hřiště v jámě" na křižovatce současných ulic Šafaříkovy a Gočárovy - přímo proti „Ymce". Na hřišti hrála své zápasy Čechie Hradec Králové, malý klub, který byl na vrcholu koncem první světové války a v prvních letech po vzniku čs. republiky. Předsedou klubu byl František Pilnáček a klub byl líhní budoucích opor nejsilnějšího týmu ve městě, tedy SK Hradec Králové. Jmenujme útočníka Václava ŘEHÁKA, který byl při svém působení ve Francii oporou kultovního Red Star Paris, nebo pozdější oporu v brance, Josefa REICHERTA.
Vraťme se ale k hřišti, z kterého tito hráči vyšli - tyto plácky, malá hřiště, většinou bez ohrady, či plotu, jen s brankami (občas ani nebyly napevno umístěné, nosily se až na zápasy ze skladů, či šaten jednotlivých klubů - kradlo se už tehdy...) měly většinou jepičí život. Souviselo to i s bouřlivým architektonickým rozvojem „Salonu republiky" po roce 1918. „Naše" hřiště Čechie bylo na místě předem plánované bytové zástavby, plánovaných ulic Gočárovy a Šafaříkovy. Když se ale podíváme na letecký záběr z roku 1924, vidíme vlevo nahoře pouze alej v Lipkách a nahoře pouze louky v místě současného Ulrichova náměstí. Pražské předeměstí, tj. všechno „za vodou" od starého města, teprve čekalo na další velký rozvoj a místečko pro fotbalový plácek ještě bylo.
Letecká pohlednice Hradce Králové z roku 1924 - pohled od starého centra nahoru přes řeku na budoucí Ulrichovo náměstí. Vlevo nad budoucí „ymkou" vidíme hřiště Čechie „v jámě".
Na snímku z roku 1924 je plácek Čechie „v jámě" po těžbě písku na stavby okolních domů ještě zřetelně vidět, ale jeho konec v průběhu dvacátých let byl neodvratný. Tak jako první hřiště Olympie Hradec Králové, které ještě v dvacátých letech bylo v místě vilek u bývalé budovy hradeckého rozhlasu, nebo další hřiště Olympie z 30. let v místě Terminálu MHD. A můžeme jmenovat další. To si ale necháme na další články z volného seriálu „ZMIZELÁ HŘIŠTĚ".
Čechie Hradec Králové (bílý dres s červeným „Č" a hvězdou na srdci) spolu s neznámým soupeřem - kolem roku 1920. Ze známých osobností na snímku: předseda František Pilnáček (druhý zleva, vpředu, v klobouku), Václav Řehák ( první zleva v dresu) - slavný útočník SK HK, Josef Reichert (nejvyšší ze všech, vpravo od středu záběru) - tehdy levý obránce Čechie, pozdější brankář SK HK. |
(TR) 23.2.2014