www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Hradecký olympijský maratónec

Hradecký olympijský maratónec

Jan Emil Kalous v době OlympiádyPředstavme si, že by na Olympijských hrách 2012 v Londýně běžel maratón hradecký vytrvalec. Asi bychom ho všichni znali, fandili mu a měl by náš respekt. Zajímavé ale je, že na Olympijských hrách 1924 v Paříži jsme někoho takového měli. Příliš informací o něm není, občas jméno objevíte ve starém almanachu, nebo brožurce, zmiňující staré časy hradecké atletiky.


Řeč je o EMILU KALOUSOVI, celým jménem Jánu Emilu Kalousovi. Kalous - ročník 1902 - byl společně s Bohumilem „Borisem" Honzátkem a Pražákem Josefem Eberlem součástí týmu našich vytrvalců, účastníků maratónského běhu na Letních olympijských hrách v Paříži 1924. Kalous nebyl přes své mládí (22 let v době her) žádným zelenáčem - v roce 1923 docílil skvělých časů na 5 a 10 kilometrů a v roce 1924 absolvoval i maratón v Praze.

Pod křídly SK Hradec tehdy dorůstala silná generace atletů, například vytrvalec Nedobitý, čtvrtkař Josef Wimmer, bratři Kalousové, vytrvalec Hrdina, Štěpán Plenta, nebo výškař Zámiš.

 

Pod vedením Nedobitého se STADE COLOMBES- 1924- tam Kalous bohužel již nedoběhlKalous připravoval i na olympijský maratón. Dne 13. července 1924 bylo na startu celkem 58 závodníků, včetně trojice Čechů. O průběhu závodu bohužel nevíme příliš detailů, jen že závod se běžel za obrovského vedra, což mělo vliv na vysoký počet odstoupených běžců. Mezi 28 odpadlými byla bohužel i česká trojice, nikdo z našich do cíle na novém pařížském stadionu Colombes nedoběhl.

Jen pro pořádek - vítězem se stal tehdy pětatřicetiletý finský veterán Albin Stenroos, druhý byl Ital Bertini a třetí tehdy 35-letý Američan, pošťák z Bostonu, Clarence DeMar, americká maratónská legenda.


Emila Kalouse včetně fotografií objevíte i v kartotéce sportovců na tomto webu - v sekci atletika.

(TR)

Atletické závody na hřišti U nemocnice, konec dvacátých let Fotbalisté hradecké Slavie, Emil Kalous stojí druhý zprava