www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Když je táta hokejistou a narodí se mu děvče

Když je táta hokejistou a narodí se mu děvče

Sport to samozřejmě není jen hokej a fotbal. Hradec to nejsou jen Lvi či Votroci. Jak ale začít jinak, než hokejem. V březnu 1993 bojoval Milan Bartoň (narozen 1959) jako kapitán HC Stadion se svými spoluhráči o postup do extraligy, hokejem žilo celé město a doma mu vyrůstala malá dcerka Kateřina (narozena 1990), ze kterých dle jejích slov chtěl mít, když už ne hokejistku, tak alespoň fotbalistku. Nakonec zvítězil basketbal a to je dobře. Vždyť na olympijských hrách v Londýně sahaly reprezentantky s rozehrávačkou Bartoňovou v sestavě v zápase s Francií po semifinále.

Ale pojďme zpět na začátek. Kateřina Bartoňová v dresu Sokola Hradec KrálovéPo začátcích v rodných Pardubicích si ji vytáhla trenérka Romana Ptáčková do Hradce Králové. V sokolovně na Eliščině nábřeží i jinde pak po předchozích úspěšných turnajích s mládežnickými reprezentačními celky začala nabírat první ligové zkušenosti. Už v 18 letech patřila mezi opory a přesunula se do Prahy, do družstva giganta, euroligového USK. Celek z Folimanky ale později začal sázet spíše na zahraniční hráčky, takže musela vzít zavděk hostováním v partnerském celku VŠ Praha. Před sezónou 2012-13 přestoupila do španělského Cadí La Seu d'Urgell, celku sídlícího ve třinactitisícovém městě na hranicích s Francií, poblíž Andory, kde se nachází olympijský kanál, na němž v roce 1992 zněly nejen chytlavé tóny rockové operní árie Barcelona, ale i československá hymna po vítězství Lukáše Pollerta v závodě singl-kánoí. Ve velice kvalitní španělské lize pyšnící se euroligovými celky Rivas Ecopolis Madrid a Perfumerias Avenida Salamanca vybojoval mnohem skromnější klub čtvrté místo a dostal se i do semifinále poháru. V sezóně 2013-14 hraje Bartoňová Středoevropskou ligu a slovenskou nejvyšší soutěž za Piešťanské Čajky, mimo jiné s Češkou Romanou Stehlíkovou.

Otec Milan, odchovanec PardubicMilan Bartoň v roce 1993, je sice mistrem republiky ve vysoce hodnocené kategorii staršího dorostu (1977), ale zřejmě menší postava mu znemožnila výrazněji se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let prosadit v silném ligovém mužstvu Tesly. Ligovou šanci si narozdíl od svého vrstevníka a spoluhráče Evžena Musila nevybojoval ani při angažmá v Kolíně, odešel proto až do slovenského Martina. Mužstvo ZŤS hrálo tehdy na čele Slovenské národní hokejové ligy, ani to mu do ligy nepomohlo. V létě 1986 se objevil v mužstvu Stadiónu Hradec Králové. Prakticky ihned se stal oporou, později i kapitánem. V každé ze sedmi sezón v žlutočerveném dresu patřil mezi nejlepší střelce. Po postupu do extraligy ukončil aktivní kariéru, aniž by si kdy zahrál ligový zápas.

Mimochodem, další zajímavou rodinnou dvojicí jsou basketbalový otec František Burger a úspěšná reprezentantka a euroligistka Ilona.

Text: (PT)