www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Působení Josefa Bicana v Hradci Králové » 5 díl - Bican v Hradci…a znovu v Hradci

Bican v Hradci…a znovu v Hradci

Závěr roku 1952

Pepi Bican - autogramDomácí loučení s diváky proběhlo 30. listopadu 1952 na hradeckém hřišti. Soupeřem bylo mužstvo Zora Olomouc Hodolany. 3000 diváků, stále sněžení, domácí bez Bicana. Dvě branky dal Bořek, jednu Štěrba a Michálek. Dobře zahráli Macek, Štěrba a Černý.

Zbývalo už jen finále Československého poháru. Mezi mužstvy Svazu těžkého strojírenství (Škoda ) a československé armády (ATK ). Utkání se hrálo 7. prosince 1952.

Na hřišti Sparty ležela silná vrstva sněhu, bylo nevlídně a mrazivo. Hradec v sestavě: Matys - Andrejsek, Štěrba, Krejčí - Racek, Markvart - Bořek, Bican, Macek, Černý, Michálek. Krátce po začátku vstřelil vedoucí branku Bořek, Dobay vyrovnal, ve 35.minutě zvýšil Bican na 2:1. Hned po přestávce přidal Michálek třetí branku, v 55. minutě Jakubčík snížil na 3:2. Za tohoto stavu neproměnil Bican penaltu za Skývovu ruku a vzápětí tyč zastavila střely Michálka a Bořka. Fyzicky zdatnější mužstvo vojáků potom ovládlo hru a otočilo průběh zápasu. ... Borovička vyrovnal a Skýva rozhodl o vítězství vojáků.

Usnesení o opatřeních k rozvoji tělesné výchovy a sportu bylo 12. prosince 1952 stvrzeno příslušným zákonem. Ukládal nahradit jednotnou strukturu celou řadou „dobrovolných sportovních organizací“( DSO ). Tisíce tradičních klubů se znovu přejmenovávají – tentokrát podle charakteru patronátního podniku. Najednou je země plná Spartaků, Dynam, Tatranů, Jisker …Každá z nových organizací má svůj znak a vlajku. Z nich se odvozují i nové klubové barvy.… Praha má teď místo Slavie Dynamo, místo Sparty a Bohemians Spartak Sokolovo a Spartak Stalingrad.

Rok 1953

Mezi přeborem republiky a krajskými soutěžemi vznikl mezičlánek v podobě dvou skupin celostátní soutěže sestavených zase tak, aby byly zastoupeny všechny DSO. Hradecký tým, už se jmenuje Spartak, byl zařazen pro rok 1953 do celostátní soutěže skupiny „A". Pod vedením Bicana mužstvo tvrdě trénovalo již od začátku ledna. Hřiště U nemocnice bylo upraveno pomocí několika brigádníků, ale terén byl špatný.

Zápasy připravené na 15.a 22. února 1953, musely být odřeknuty. Ale práce trenéra se projevovala v celém kolektivu, mužstvo už na začátku roku bylo ve velmi dobré kondici a přípravné zápasy to jen dokazovaly. Mistrovské soutěže nezačaly v obvyklou dobu, březen a duben byly promarněny nanicovatými turnaji a přátelskými zápasy. Reprezentanti byli po několik týdnů na soustředění.

22. března na domácím hřišti sehrál Spartak přátelský zápas proti Spartaku Brno. Zvítězil 6:0, poločas 1:0. Výborně chytal Matys, dobře hrála obrana Andrejsek, Krejčí, v útoku Bican, a Macek. Tři branky dal Štěrba, jednu Bican, Bořek a Andrejsek.

Před zahájením zápasu bylo vzpomenuto památky J.V.Stalina a Klementa Gottwalda a předseda oddílu kopané František Vítek vyhlásil závazky závodníků Spartaku Hradec Králové:

Příslušníci oddílu kopané se zavazují, že v besedách se budou seznamovat s díly a učením obou státníků, že se zapojí do šrotovací akce na pomoc hutím tím, že do 1.května 1953 naloží dva vagony šrotu a odpracují 200 hodin ve skladech závodu. Výtěžek z této práce věnují na postavení pomníku J.V.Stalina v Hradci Králové.

Ve čtvrtek 26. března další vítězství 6:0 nad Preciosou Jablonec. Bez Matyse a Bicana, chytal Vondrouš. Dvě branky dal Michálek a Macek , jednu Bořek a Markvart.

Skvělé představení fotbalu a jeden z nejlepších zápasů, který byl v Hradci v posledních letech sehrán, to byl start přeborníka ČSR v kopané za rok 1952, mužstva Spartaku Sokolovo, které vidělo 6 500 diváků. Hradec zvítězil 4:0, po celý zápas byl lepším celkem a převyšoval svého soupeře hrou, obětavostí a střelbou. Dvě branky dal Bican, jednu Bořek a Macek. Výborné výkony pokračovaly vítězstvím nad Dynamem Praha 3:2. 7000 diváků nadšeným potleskem vyjadřovalo spokojenost se hrou i výsledkem.

Ovšem zásahy, které byly zvenčí do oddílu provedeny, způsobily, že z Hradce odešel nejen Bican, ale také většina funkcionářů oddílu kopané byla nucena opustit své funkce a oddíl. Tím se zbortily všechny velké plány, které mělo nejen vedení oddílu, ale i sami hráči......

Nucený odchod

Konečně 10. května odstartovala liga i celostátní soutěž. Hradec v úvodním kole porazil Kutnou Horu 3:1 a hrál v sestavě: Matys - Andrejsek, Krejčí, Kosina - Racek, Singer - Černý, Bořek, Štěrba, Macek, Michálek.

Už bohužel bez Bicana. Ten svůj konec v Hradci takto popsal ve své knize „Pět tisíc gólů".

„V Hradci bylo velké zklamání, ale rozumní lidé a těch byla přece jen většina, uznali, že v takovéhle sázce do loterie, jakou jsou teď fotbalové soutěže, nelze spoléhat na nic. Naopak hradečtí fanoušci mi začali fandit ještě víc, protože viděli, že hrajeme dobrý fotbal a že se lepšíme od zápasu k zápasu.

A přece jsem musel z Hradce odejít. Přispěl k tomu 1.máj 1953. Šel jsem s fotbalisty v průvodu a lidé, kteří mě viděli, křičeli: Ať žije Bican!

Tohle se mi stávalo i v Ostravě, ale tam jsme z toho měli jen legraci. Tady to některé lidi nesmírně popudilo. Nevím, co všechno ještě na mně našli. Věděl jsem, že na mne mají už dávno spadeno, nelíbilo se jim, že prý myslím a jednám postaru, zlobili se, když jsem říkal novinářům, že mužstvo je sice dobré, ale potřebovalo by posílit několika hotovými hráči. Od toho jsem tady, abych hráče vychovával, ale to prý nedokážu, nejraději bych k nim natahal ještě další primadony. Zlobili se, když jsme nepostoupili do ligy, ale nejvíce se zlobili teď, protože tahle ostuda prý znehodnotila celý První máj.„

Za několik dnů byl pozván na závodní radu a výsledek byl takový, že ho doprovodili na nádraží.

Bican se vrátil do Slavie. V sobotu 20. května 1953 4000 nic netušících diváků nevěřilo svým očím, když vidělo Pepiho opět v sešívaném dresu......

Rok 1964

Uběhlo jedenáct let. Liga měla za sebou 17. kolo a Hradec byl pouhý bod od sestupu.

Čs. sport napsal: „Otazník visí nad uprázdněným místem trenéra hradecké ligové jedenáctky. Šubrt se nevrátí, zatím ho zastupuje tajemník jednoty K.Roubíček, ale už se těší na chvíli, kdy „trenérství" odevzdá novému nástupci. Nemyslete si, výběr tak hojný není. Volní jsou Bican a Sedláček, uvažuje se i o trenérovi z Maďarska, ale na hráčích je znát slabá příprava".

Jaro 1964 - Bican neúspěšně zachraňuje 1. ligu v Hradci Králové

Ve čtvrtek 2. dubna 1964 podepsal Josef Bican trenérskou smlouvu se Spartakem Hradec Králové a již v neděli 5. dubna vedl svůj tým v zápase s Baníkem Ostrava. Přes osm tisíc diváků nevycházelo z údivu nad hrou domácích. Ta se změnila jako mávnutím kouzelného proutku. V osmé minutě už Hradec vedl 2:0 a celý první poločas koncertoval. Po změně stran se však ukázala nebezpečná pravda: hráči nestačili na utkání fyzicky. Remíza 2:2 byla zklamáním.

A zklamáním bylo i celé jaro 1964, které skončilo sestupem do II. ligy. Z devíti ligových zápasů pod trenérem Bicanem mužstvo 2x vyhrálo, 2x remizovalo a 5x prohrálo.

I tak dostal Josef Bican důvěru pro druholigovou sezónu. Ale trenérsky se mu v Hradci nedařilo. 30. srpna 1964, při prohře v Praze s Duklou „B" 0:3, seděl na hradecké lavičce naposledy. Vystřídal ho František Havránek.

Foto: Jaro 1964 - Bican neúspěšně zachraňuje 1. ligu v Hradci Králové

 

Pochodeň: „Od dosavadního trenéra Josefa Bicana se nedalo očekávat zlepšení situace, proto muselo dojít k předčasnému rozvázání pracovní smlouvy".

Druhé působení Josefa Bicana v Hradci bylo neúspěšné. Vedl mužstvo ve 12 zápasech, ve kterých tým 3x zvítězil, 2x remizoval a 7x odešel poražen.

Ale dvojnásobná stopa Josefa Bicana v historii hradecké kopané je nesmazatelná.

JR (30.12.2014)

ROK 1978-POHLED BICANOVI OD VÁCLAVA JEŽKA-TEHDY TRENÉRA FEYENOORDU -LEGENDY BYLY I TEHDY V KANTAKTU

Rok 1978
Pohled Bicanovi od Václava Ježka - tehdy trenéra Feyenoordu. Legendy byly i tehdy v kontaktu

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín