www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Reportáže » Sezóna 1971-72: Ligový návrat s tragickým koncem …

Sezóna 1971-72: Ligový návrat s tragickým koncem …

Je léto 1971, hradecký Spartak se připravuje na již pátou druholigovou sezónu v řadě. Od ročníku 1969-70 je to celostátní II. liga. Hradečtí fanoušci věřili v brzký návrat po sestupu v sezóně 1966-67, ale je to těžší, než se očekávalo. V průběhu těch let dochází k hráčské výměně, mužstvo postupně opouštějí Jindra, Huml, Zikán, Buranský, Šuranský, Pičman, Silbernágl, Kománek. V létě 1968 přichází Plocek a rodí se skvělá záložní dvojice Plocek-Franc. Na jaře 1969 mužstvo posiluje Němeček a o půl roku později brankář Oplt. Ale nejdůležitějším momentem je příchod Zdeňka Krejčího na místo trenéra v polovině dubna 1970. A hned se v mužstvu objevují Princ, Rolko a Rott. Přichází Lubas a Klíma. Trenér Krejčí začíná kádr mužstva budovat z mladých hráčů. Podobně jako v Trnavě i on staví na mladých, nevyzrálých hráčích. Nechce vyřazené hvězdy zvučných jmen, ale riskantně sází na mládí, talent, nadšení a bojovnost. Mužstvo vstupuje do boje o první ligu s věkovým průměrem necelých 25 roků, nejmladší je devatenáctiletý Princ, nejstarší jsou jednatřicetiletí Moník s Tauchenem.

Léto je ve své polovině a fotbalisté zahajují svůj mistrovský podzim. 8. srpna 1971 vstupuje hradecký Spartak do soutěže vítězstvím 3:0 nad Děčínem. Nastupuje v sestavě: Oplt - Fišer, Cerman, Rolko, Moník - Plocek, Franc -Rott, Schmidt, Němeček a Lubas. Střídal Tauchen a Dehner. Dvě branky vstřelil Lubas, jednu Němeček. Úvod do soutěže je skvělý. Po pěti kolech je Spartak na prvním místě s 8 body. 3x výhra  1:0 znamená vítězství v Plzni a v domácím prostředí nad Jabloncem a Banskou Bystricí.

Porážka v Bardějově 0:1 je zasloužená, nejlepším hráčem na hřišti je brankář Oplt. V tabulce na prvním místě, v ustálené sestavě se skvělým brankářem, jede v pátek 17. září Spartak do Prahy k utkání 9. kola s Bohemians. Autor těchto řádků je na utkání osobně přítomen a dodnes nemůže zapomenout na výkon brankáře Oplta. Ten byl zcela výjimečný a mimořádný. Vzpomíná na fanoušky Bohemians, kteří se ptali na jméno hradeckého brankáře a tleskali jeho výkonu. Zápas končí remízou 1:1, vedouci branku Hradce vstřelil Franc, po jeho špatné „malé domů" domácí vyrovnali.  Cestou zpět v autobuse sdělil Antonín Princ sekretáři hradeckého oddílu Pešátovi, že jedná se Spartou o přestupu. Bylo z toho „zle", Princ byl vyřazen z „A" týmu a dostal pokutu. Zdravý rozum nakonec zvítězil, v lednu 1972 Princ přestupuje do Sparty. Hradec pokračuje v dobrých výkonech, Oplt ve skvělých. Novinový referát po vítězství v 11. kole v Považské Bystrici 1:0 začíná titulkem: „Opltovo sólo" a píše se v něm, že hradecký brankář na Slovensku doslova zářil.. Blíží se konec podzimní části a 31. října dochází k senzaci kola, když vedoucí Hradec prohrává na hřišti posledních Michalovců 4:0. Domácí tým hraje velice tvrdě, takže Hradec si kromě čtyřbrankové porážky odváží i zraněného Schmidta s Rolkem. Loučení s rokem 1971 na domácím hřišti se nezdaří. Bez Schmidta to v útoku nejde, výsledkem je remíza 0:0 s Gottwaldovem. Zbývá poslední podzimní zápas - derby v Pardubicích. 21. listopadu se téměř 5000 diváků jde  podívat na velmi důležitý souboj obou Východočechů. Hradec stále bez Schmidta nastoupí v sestavě: Oplt - Fišer, Cerman, Rolko, Moník - Plocek, Tauchen, Franc - Rott, Němeček, Lubas. Střídají  Hrůša a Dehner. V 8. minutě utíká Rott po pravém křídle, z jeho centru střílí Němeček a Lubas míč vyražený brankářem doráží do sítě. Ve 22. minutě fauluje Cerman Bartáka, penaltu Oplt chytá, ale rozhodčí nařizuje její opakování a Barták vyrovnává. V 65. minutě Hamárova střela podél branky končí podruhé v síti...Hradec prohrává 1:2, nejlepším hráčem v derby je Barták, který do Pardubic přestoupil právě z Hradce. V podzimní tabulce je Hradec na druhém místě s 19 body, na prvním místě je překvapivě Martin, který má o bod více.

Hradec hraje zimní turnaj Tatry Smíchov a v prvním zápase roku 1972 remizuje s Pardubicemi 1:1. V lednu se uskuteční již zmíněný přestup Prince do Sparty, naopak ze Sparty přichází Václav Kuchař, který se na dlouhá léta stane výraznou oporou mužstva. Po soustředění v Nymburce odjíždí kádr Spartaku na zájezd do SSSR. Zájezdu se účastní: Oplt, Janáček, Fišer, Cerman, Rolko, Hrůša, Moník, Plocek, Franc, Kuchař, Rott, Schmidt, Lubas, Tauchen a Němeček. V prvním zápase prohrají v Sevastopolu 0:2, následují další porážky v Záporoží 1:3 a Simferopolu také 1:3. Na závěr vítězí nad výběrem Krymu 1:0 brankou Rotta. 12. března hraje Hradec čtvrtfinále Českého poháru se Spartou a prohrává v Praze vysoko 1:5. Je to nevydařená „generálka" na zahájení jarních druholigových bojů.

Jaro 1971

Před startem jarní části sezóny 1971-72

Zleva stojí: trenér Krejčí, Janáček, Cerman, Franc, Kuchař, Schmidt, Dehner, Rolko, Fišer, Lubas, Oplt. Sedící zleva: masér Kopecký, Moník, Plocek, Roubíček, Němeček, Rott, Hrůša, Tauchen.

19. března začíná Hradec v Děčíně boj o první ligu. V zápase se mu moc nedaří, prohrává až do 87. minuty, pak Plocek napřáhne z úctyhodné vzdálenosti a je vyrovnáno 1:1. Hned o týden později hostí Hradec vedoucí Plzeň. V 61. minutě chytá Čaloun Plockovu penaltu a 7000 diváků je nespokojeno s remízou 0:0. Hradec je čtvrtý s 21 body, na čele VŽKG a Martin mají o bod více. V dalším zápase v Jablonci udělá trenér Krejčí změnu v útoku a Merkl se uvede vedoucí brankou. Druhou přidá Rott, Oplt skvěle zachytá a Hradec si veze cennou výhru 2:0. Následují dva nepovedené zápasy, doma s Bardějovem 1:1 a prohra 1:3 v Banské Bystrici. Příjemné prvomájové překvapení v podobě výhry 1:0 veze Hradec z Ostravy po vítězství s VŽKG. Na malšovickém stadionu se příliš nedaří, tak v sobotu 6. května hostí Spartak fotbalisty z Ústí nad Labem na hřišti „U nemocnice." Skvělé fotbalové představení předvádí hráči především v prvním poločase. Moderní, rychlý a účelný fotbal, přihrávky na jeden dva doteky. Nejedné akci nechybí moment překvapení a jsou tak rychlé, že se obrana soupeře nestačí ani zformovat. Branky Schmidta a Němečka nevyjadřují převahu, kterou Hradec má. Snad to je ukázka možností tohoto týmu, určitě jednoho z  nejlepších v historii oddílu, skvěle sestaveného, perspektivně budovaného pro dlouhodobé působení v nejvyšší soutěži.  V té chvíli nikdo netuší, že to je poslední vystoupení mužstva v tomto složení před domácími diváky. Oplt- Fišer, Kuchař, Rolko, Hrůša - Franc, Tauchen, Lubas - Rott, Schmidt, Němeček a střídající Plocek.

1972

Před zápasem s Ústí nad Labem v sobotu 6.května 1972.
V neúplném hradeckém mužstvu stoji zprava: Oplt, Hrůša, Franc, Fišer, Kuchař, Rott, Lubas, Němeček, Rolko, Schmidt.  Chybí Tauchen.

 

9. května remizuje Hradec v Martině a udrží si na druhé příčce od něho dvoubodový odstup. Čtyři minuty před koncem je zraněn brankář Václav Oplt tak těžce, že 11.5.1972 ráno umírá. Je to neuvěřitelné, nepochopitelné. Pouhé dva dny po smrti svého brankáře musí hradečtí fotbalisté nastoupit k přátelskému zápasu s pražskou Slávií. Na Všesportovním stadionu končí 8. etapa Závodu míru...22 hráčů se smutečními páskami a 13 000 diváků uctilo minutou ticha památku tragicky zesnulého hradeckého brankáře. Etapu vyhrává Vlastimil Moravec, Hradec poráží Slávii 2:1.

Ve středu 17. května stojí na nábřeží před budovou hradeckého Spartaku spolu s několika tisíci účastníky při rozloučení s Václavem Opltem i autor tohoto povídání, v té době student hradeckého gymnázia.  Nikdy na tuto chvíli nezapomene, ani na slzy, které tečou všem a za které se nikdo nestydí.

Sparta nabízí pomoc, brankář Antonín Kramerius také souhlasí. Výjimku udělá i Čs.fotbalový svaz, a tak 20. května v zápase s Bohemians již nastupuje v brance domácích. Opět „U nemocnice," Hradec hraje i za Oplta, ale až těsně před koncem střílí Němeček druhou branku a zajišťuje vítězství 2:1. Šest kol před koncem je Hradec druhý, tři body náskoku na třetí Jablonec. Dvoubodový náskok udrží i po nedohraném zápase v Liberci, který předčasně ukončí průtrž mračen. Konec soutěže se blíží, postup je velice blízko. 5000 diváků se raduje z hubeného vítězství 1:0 nad Považskou Bystricí, cenný je bod za remízu 0:0 v odloženém zápase v Liberci. Ve 27. kole znamená branka Schmidta nerozhodný výsledek  1:1 na Kladně a už čtyřbodový odstup na třetí Jablonec. Ve středu 7. června rozdrtí hradečtí 5:1 Michalovce, dvě kola před koncem  mají stále náskok čtyř bodů a výrazně lepší skóre než třetí VŽKG. Slavný den je 10. června v Gottwaldově, kde branky Rotta a France znamenají vítězství 2:0 a zasloužený postup do I. ligy !!!! V sobotu 17. června je na Všesportovním stadionu v Malšovicích  13 000 diváků, čestná tribuna je plná, dechovka, oslavné transparenty. Prvoligová atmosféra. A tak nikomu nevadí, že derby Hradec - Pardubice končí  0:0.

Po pěti letech se hradecký Spartak vrací do I. ligy. Kdo prožil to krásné i tragické „hradecké fotbalové jaro 1972", nikdy nezapomene.


Prvních 5 místa ve II. lize kopané 1971-72 .

1. Spartak Hradec Králové 30 14 12 
4 35:18 40
2. Plzeň 30 14 10 6 51:23 38
3. TJ VŽKG 30 
15 7 8 33:24 37 
4. Jablonec 30 13 8 9 30:22 34
5. Bohemians 30 13 5 12 49:32 31


Odehrané zápasy v sezóně 1971-1972:podzim 1971 jaro 1972
30 Rolko, Franc, Němeček, Rott
15 15
29 Plocek 14 15
28 
Fišer 14 14
27 Schmidt 13 14
25 Tauchen 11 14
23 Lubas 14 9
22 Oplt 15 7
19 Hrůša 14 5
17 Cerman, Moník 15 2
15 Kuchař - 15
8 Merkl 1 7
7 Kramerius - 7
5 Dehner, Klíma 5 -
2 Princ 2 -
2 Janáček - 2


Vstřelené branky v sezóně 1971-1972:podzim 1971 jaro 1972
7 Schmidt
1 6
7 Němeček 4 3

Rott 1 4
4 Plocek 3 1
3 Lubas 3 -
3 Franc 2 1
2 Tauchen - 2
1 Hrůša 1 -
1 Merkl - 1
1 Kuchař - 1
1 vlastní (Hoholko) 1 -

Text: (JR)