V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.
Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi sezónami od roku 1930 do roku 2008.
V pondělí 19. září 2011 v 0:16 hodin stanula na pláži u francouzského Cap Gris Nez (neboli na „šedém nosu") Hana Nováková, členka štafety „City of Brno Ladies Team" (složená ze studentek Univerzity Brno), která časem 10:16 překonala dosavadní český rekord o hodinu a 49 minut a zaplavala druhý nejlepší čas ženské štafety na La Manche v dosavadní historii.
Výprava sedmi dívek vč. dvou vedoucích dorazila vozem do Doveru v pondělí 12. září. Úterní ráno proběhlo v pohodě. Voda měla 16° C. Bylo slunečno, ale větrno. Lodivod Reg Brickell na schůzce určil možný termín přeplavby na pátek nebo sobotu, s tím, že čeká telefonát ve čtvrtek večer. Odpolední trénink skončil v polovině pro Janu Ansorgovou. Diagnóza - zánět zvukovodu. To ještě nebyl problém. Další den ráno se však probudila Aneta Lokajová s horečkou 39,9° C. Od té chvíle tým trénoval v pěti a trenér Šindelář se snažil dát zbytek dohromady, aby odstartovala štafeta s přihlášenou šesticí plavkyň.
Ve čtvrtek se vítr utišil a přeplavala jen americká plavkyně v čase přes 12 hodin. S nadějemi se čekal večerní telefonát. Výsledkem byl další odklad - asi se poplave až v pondělí. Tento termín některým zasahoval do školních povinností v Brně. V pátek však bylo sice slunečno, ale větrno. V sobotu se přidaly občasné přeháňky. Proto byl překvapením telefonát Rega Brickella: „Zavolejte v neděli v 10 hodin, pojedeme zřejmě po poledni", což se také stalo.
Těsně před startem bylo stanoveno neměnné pořadí plavkyň. Při teoretické možnosti dosažení času pod devět hodin se považoval za rozhodující osmý úsek s potřebou prorazit silný proud u francouzských břehů. První odstartovala na pláži za Novou zemí směrem k Folkestonu Barbora Zapletalová. Ta záhy dostihla americkou smíšenou štafetu, která vyplavala o tři minuty dříve, a rychle se jí vzdalovala. Mezi tím se na dvou účastnicích projevila mořská nemoc. Po doplavání Barči přišel šok - uplaváno 3,2 km. Bylo zjevné, že proudy jsou nepříznivé. To potvrdila i Magda Okurková. Zatímco při pokusech Yvetty Hlaváčové se během prvních dvou hodin uplavalo až 11 km, nyní zněl výsledek 6,5 km.
Hradecká plavkyně v barvách brněnské univerzity, Veronika Milerská, se dostala do vody, když se začaly zvedat až dvoumetrové vlny. Ty šly od jihu, takže štafetě také nepomáhaly. Výsledek byl podobný, jako u dvou předchozích - součet 9,7 km. Další z členek Zdeňka Krčálová přes opakované upozorňování plavala daleko od lodi, a tak nevyužívala klidnější hladiny u boku lodi. Teprve pátá Hana Nováková se v závěru své plavby dostala za polovinu kanálu. I tak stále nebyl čas pod devět hodin (světový ženský rekord) nereálný. Šestá Jana Ansorgová, zdravější ze dvou nemocných, pokračovala ve šlépějích ostatních. Urazila něco přes tři kilometry. Očekávaně tak šly znovu do vody jak Barča Zapletalová, tak Magda Okurková. Obě vystupňovaly tempo a plavaly o 4 a 6 záběrů za minutu více, než na počátku pokusu. Očekávaný silný proud u Francie však nepřicházel. Obě tak naplavaly zhruba po 3,5 km.
Veronika Milerská nastoupila na svůj druhý úsek v již úplné tmě. Moře bylo relativně klidné. Ve chvíli, kdy bylo zřejmé, že čas pod 9 hodin nepadne a šla do vody znovu Zdeňka Krčálová, oznámil lodivod Reg, že začíná působit protiproud od Francie. Ten v minulosti ukončil nejeden (i český) pokus. Přesto Zdeňka uplavala více než poprvé. Bylo ale jasné, že to nebude ona, kdo vystoupí na francouzský břeh. Hana Nováková šla na svůj úsek s prognózou 21 minut. Nakonec vše zvládla za 16 a přistála asi 5 km severně od Cap Gris Nez. Americké štafetě v té chvíli chyběly do Francie minimálně tři hodiny. Dodejme ještě, že dodatečné vyšetření v Brně ukázalo, že Aneta Lokajová měla hnisavou angínu.
„CITY OF BRNO LADIES TEAM" tvořily: Jana Ansorgová, Zdeňka Krčálová, Veronika Milerská, Hana Nováková, Magda Okurková, Barbora Zapletalová.
Pro „Sport pod Bílou věží": Jiří Povolný a Radek Táborský (www.plavani.info), září 2014
Interview s Veronikou Milerskou: Tomáš Rademacher (1.7.2014)
11.-19.9.2011 - britský Dover | Lamanšský průliv neboli kanál La Manche, je část Atlantského oceánu, která odděluje ostrov Velká Británie a severní Francii. Spojuje Atlantský oceán a Severní moře. Průliv je dlouhý asi 350 km, maximální hloubka je 172 m.
City of Brno Ladies | Team Náš cíl je překonat nejlepší český čas 12:05 hodin vytvořený před devíti lety mužskou šesticí. V našich silách je i pokořit světový rekord 9:02 hodin.
Čekáme na příznivější podmínky, které by umožnily uskutečnit pokus a stále trénujeme. I dnes na nás čeká 15-ti kilometrový trénink
K zahájení pokusu musíme čekat na vhodný čas, který nám doporučí lodivod. Některým plavcům se může stát, že ke svému pokusu kvůli počasí vůbec nedostanou příležitost. Oficiální štafeta je tvořena 6-ti plavci
Czech republic team Při pokusu o přeplavání kanálu La Manche se budou plavkyně po hodině plavání střídat v přesně určeném a neměnném pořadí. Na výměnu mají plavkyně maximálně 5 minut
Od roku 1950 překonalo kanál La Manche zhruba 350 štafet. Tak a teď nastal čas pro náš pokus. 18. 9. 2011.
Teprve nyní, hodinu před startem, víme složení štafety, které již nelze za žádných okolností změnit.
Teplota vody 16 ˚C, místy i 6 ˚C. Fouká nepříznivý silný jižní vítr a začínají se zvedat více než metrové vlny. Všechny jsme nasazovaly ďábelské tempo
Francie, která je už na dohled se stále nepřibližuje. Začaly silné protiproudy z francouzské strany. Velmi komplikují naši plavbu a ohrožuji dokončení pokusu.
Dle původního plánu jsem již měla dohmatávat na francouzský břeh. Světový rekord to tedy již nebude, ale o český rekord budeme dále bojovat.