www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Sporty » Fotbal » Fotbal v Kuklenách – z okresu až do divize

Fotbal v Kuklenách – z okresu až do divize

Když se v roce 1988 stal bývalý fotbalista a patriot kuklenského fotbalu Bohumil Novotný předsedou fotbalového klubu FC Montas Hradec Králové, nikdo určitě netušil jaký přínos tento krok přinese v budoucích letech pro rozvoj kopané v tomto předměstí města Hradce Králové.

Léta se zde hrál fotbal na okresní úrovni a jeho hřiště viz foto, spíše připomínalo udupanou louku s brankami někde na malé vesničce. Právě s příchodem Bohumila Novotného v roce 1988 se datuje doba, kdy se začalo s hřištěm a úrovní kuklenského fotbalu opravdu něco dít. Lidé kolem hradeckého fotbalu, kteří tohoto ambiciózního a obětavého funkcionáře narozeného ve znamení Berana znali, určitě začínali o něco později tušit, že do toho půjde se zarputilostí sobě vlastní a fotbal v Kuklenách půjde nahoru.

Za jeho působení došlo k zatravnění hlavního hřiště, vybudování druhé travnaté plochy i umělé trávy s osvětlením, celková rekonstrukce a přístavba a vybavení kabin včetně sociálního zařízení. Dále zde proběhla výstavba restaurace a rekonstrukce zázemí pro údržbu a sklady. Velkým přínosem pro tento fotbalový stánek pak bylo vybudování tribun pro diváky se zastřešením a sedadly. Hlavním iniciátorem a řídícím pracovníkem těchto prací byl právě Bohumil Novotný, když mu v tom byli nápomocni sponzoři z firmy Montas, FATO, STAPAZ, svým dílem i přispěli ing. Václav Vraštil a ing. Josef Novák. Vzhledem k tomu, že se tento předseda a později ředitel klubu nebál žádné práce, dosti často ho bylo i vidět v montérkách jak natírá, pomáhá údržbě s různými pracemi a vykonává další úkony, které běžně v jiných oddílech šéfové klubu nedělají. Svoji pracovitostí, fotbalovou odborností a manažérskými schopnostmi pak vše zúročil, když z oddílu který hrál okresní soutěž dovedl tento klub až do divize, která se potom hrála v Kuklenách dlouhých 7 let.

Kdo o chodu fotbalového klubu aspoň něco málo ví, tak zcela určitě ohodnotí to, co Bohumil Novotný pro samotný fotbal i pro fotbalové dění v Kuklenách udělal. V roce 1990 se pod jeho vedením uskutečnil první historický zájezd FC Montas do zahraničí. Byl to týdenní pobyt v Itálii ve městě Fano a zúčastnili se ho fotbalisté společně se svými manželkami a přítelkyněmi. Rok poté pak uspořádal fotbalový klub zájezd do vánoční Paříže. V letech 1996, 1997 a 1998 se FC Olympia opakovaně na pozvání belgického fotbalového klubu v Gentu zúčastňovala čtyřdenního mezinárodního fotbalového turnaje, kde se jí podařilo každý rok zvítězit v silné konkurenci belgických, francouzských a holandských fotbalových klubů.

V září 2001 zorganizoval Bohumil Novotný spolu s fotbalovým výborem Olympie důstojné oslavy k 100.výročí prvního fotbalového zápasu v Kuklenách. Na tyto oslavy bylo pozváno fotbalové mužstvo Amfora Praha vedené panem Petrem Salavou. Proti tomuto mužstvu nastoupili bývalí hráči Olympie, za mužstvo Amfory tenkrát hráli i bývalí čs. reprezentanti Antonín Panenka, František Veselý, Přemysl Bičovský a dále pak známí herci a zpěváci, kteří kteří za toto mužstvo pravidelně nastupují. Slavnostní výkop měla zpěvačka Monika Absolonová. Po tomto zápase se uskutečnil několika hodinový zábavný program pro fanoušky Olympie a hradeckou širokou veřejnost.

Sponzor klubu firma Montas byla pro kuklenský fotbal určitě přínosem, ale začátkem vzestupu tohoto oddílu byl pak rok 1994, kdy do klubu vstoupila firma Fomei. Již pod názvem FC Fomei a pod vedením trenéra Josefa Košátka se okamžitě postoupilo s 16 bodovým náskokem z krajského přeboru do divize. Firma Fomei pak klub podporovala pouze 2 roky a následně hned poté se hlavním sponzorem stala stavební firma FATO, která také ve velké míře pomohla při rekonstrukci dalších prací na fotbalovém stadionu.

Na podzim roku 1996 se změnil název klubu a až do dnešních dnů se jmenuje FC Olympia Hradec Králové.

Během tohoto období prošlo tímto klubem mnoho známých hradeckých ligových fotbalistů jako např. Luděk Jelínek, Miloslav Denk, Richard Polák, Tomáš Vosáhlo, Jindřich Doubek, Milan Vinopal, Vladislav Koudelka, Michal Doležal, Miloš Marek, Roman Kyral, dále pak dva futsalový reprezentanti Michal Stříž a Daniel Rajnoch.

Z mladší generace to pak byli Pavel Košťál, Petr Bílek a Marek Kulič. Na místě trenérů se vystřídali v průběhu let tyto známé osobnosti hradeckého fotbalu – Bedřich Šonka, Rudolf Tauchen, Zdeněk Krejčí, Josef Košátko, Jindřich Doubek, Pavel Matějka, Rudolf Skácel, Zbyněk Dusík, Ladislav Moník, Milan Frýda a Josef Pleskot.

Z těch nejznámějších, kteří pracovali pro žáky a dorost to byli Josef Souček st. a Karel Krejčík, kteří sem přišli ze sousedního Spartaku Hradec Králové.

Za téměř svoji celoživotní práci u příležitosti 100.výročí organizovaného fotbalu v České republice udělil Českomoravský svaz Bohumilu Novotnému v roce 2001 Pamětní list za zásluhy o rozvoj kopané.

Na jaře roku 2004 ukončil svoje dlouholeté působení v klubu FC Olympia a do dnešních dnů je jeho čestným předsedou.

V roce 2008 mu Okresní fotbalový svaz udělil titul Hradecká fotbalová osobnost za celoživotní přínos v rozvoji kopané v regionu Hradec Králové.

V letošním roce 2014 je to právě 10 let, co ukončil Novotný svoji činnost kolem fotbalu a protože je to činorodý člověk, který nevydrží jenom doma sedět, udělal za tu dobu kolem svého domu tolik práce, že je jeho manželka Jana konečně spokojena, že se teď věnuje naplno těmto pracím i rodině. Se svými kamarády ho můžete však i nadále vidět na různých fotbalových akcích v Hradci Králové. Dnes je to spokojený fotbalový divák a příznivec, který toho v tomto oboru dokázal za svůj fotbalový život hodně moc.

ST (6.10.2014)

Fotografie

Staré hřiště v Kuklenách

Staré hřiště v Kuklenách

Budování nového fotbalového hřiště v Kuklenách

Budování nového fotbalového hřiště v Kuklenách

Budování nového fotbalového hřiště v Kuklenách

Budování nového fotbalového hřiště v Kuklenách

Současná podoba fotbalového hřiště v Kuklenách

Současná podoba fotbalového hřiště v Kuklenách

V roce 2008 Okresní fotbalový svaz udělil Bohumilu Novotnému titul Hradecká fotbalová osobnost za celoživotní přínos v rozvoji kopané v regionu Hradec Králové.

V roce 2008 Okresní fotbalový svaz udělil Bohumilu Novotnému titul Hradecká fotbalová osobnost za celoživotní přínos v rozvoji kopané v regionu Hradec Králové.

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín