www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 9. díl: 1919 - 1. část

9. díl: 1919 - 1. část

Ve čtvrtek 13.února 1919 se konala v Grandhotelu schůze SK Hradec Králové za přítomnosti vzácných hostů. Byl to hoteliér Urban, profesor Mareš, ing.Ježek, stavitel Černý a bývalý hráč SK Hradec Josef Najman. O průběhu schůze referovala Osvěta lidu takto: „Schůzi zahájil profesor Musil, který žádá profesora Mareše o podání zprávy naší žádosti. Profesor Mareš sděluje radostnou zprávu, že pozemek k vybudování vzhledného sportoviště je obecní správou zcela uznán a pozemek se vykazuje u městské plovárny. Největší zásluha pro vývoj sportu všech odborů v budoucí metropoli českého severovýchodu náleží profesoru Marešovi a neúnavnému pracovníku města Hradce Dr. Ulrichovi. Klub zbuduje sportoviště městu zcela důstojné, které bude vyžadovati značný náklad finanční. V zájmu tom, který není třeba odůvodňovat, apeluje se na veškeré banky, větší podniky, obchodníky, živnostníky, sportovce atd. města Hradce, by subvence dle možností byla snaživému Hradeckému sportovnímu klubu učiněna. K této významné éře všesportovní našemu klubu města Hradce přeji zdar.“

V průběhu schůze profesor Musil vzpomněl padlých a zemřelých členů a jejich památka byla uctěna povstáním. Předsedou klubu byl jednoznačně zvolen Ing. Josef Ježek, místopředsedou profesor Musil, Josef Najman vykonával funkci náčelníka.

Ing. Josef Ježek - předseda Sportovního klubu v Hradci KrálovéV neděli 16.března v Hradci hostoval v mistrovském zápase Jičín. I přes nepříznivé počasí navštívilo zápas množství diváků, kteří byli odměněni výborným výkonem domácích a viděli výhru 6:0, (2:0). Následovala remíza 3:3 po bojovném výkonu v Jaroměři a bylo tu derby. Výjezd do Pardubic skončil zaslouženou remízou 3:3, i když poločas vyhráli domácí 3:1. Stále platilo pravidlo, že Hradec hraje v Pardubicích lépe než doma. Byl to rušný zápas za ohromného zájmu diváků a krásného počasí.

V neděli 18. května porazil SK Hradec na domácím hřišti SK Pardubický Team 6:0 (2:0) a zajistil si skvělou trofej za vítězství ve Východočeské župě. Předvedl výbornou hru, kterou dirigoval kapitán Petrovický. Ten také dal 4 branky, jednu přidali Vlček a Valenta.

První červnovou neděli přijel do Hradce celek Úředníci Karlín. Zařazením Máchy stoupla forma záložní řady a výsledkem byla výhra 5:0 (2:0) nad tvrdě hrajícím soupeřem. Výborně zahrál Vlček, autor tří branek, po jedné Petrovický a Bělohoubek.

Zápasy v neděli 8. června a v pondělí 9. června, byly pro sportovní veřejnost atrakcí prvního řádu. Hradec hostil vítěze západočeské župy mužstvo Český Lev Plzeň. I když domácí předvedli pěknou hru, výsledky zápasů byly zklamáním. V neděli prohra 2:3 (1:1), v pondělí 1:2 (1:0). Příznivci doufali, že tyto přechodně malé neúspěchy borce vzpruží a těšili se na červnové derby, které se uskutečnilo v neděli 22. června v Hradci Králové. Takto popsala zápas, ve kterém Hradec porazil Pardubice 3:2 (1:1), Osvěta lidu: „S velkým napětím čekaný boj dvou rivalů skončil regulérní porážkou Pardubic. Hradec potvrzuje titul mistra, o který Pardubičtí bojovali vší silou a možno dodat, že hráli nejlepší svůj zápas. Útok velmi rychlý a nebezpečný svojí rozhodnou a jistou kombinační hrou. Parádní je obrana vedena výborným Kohouškem. Hradec bez Zemana, Borůvky, Šádka a Valenty nepodal hru nejlepší, zejména obrana chvílemi zakolísala a scházel Zeman. Útok hrál s velkým elánem a připravil excelující obraně Pardubic těžké chvilky a rozhodl celý zápas. V 6 hod 20 min. zahajuje Kalina hru za pomocí dalších 4 soudců a zhostil se přesně a správně těžkého úkolu za poměrně malé návštěvy 960 osob. Průběh hry: Hosté mají výkop a domácí vyvíjí v útoku krásnou hru a udržují si zřejmou převahu. U branky Pardubic nastává několik kritických momentů, při nichž hosté mají štěstí, že padá pouze jediná branka, umístěná v 15 min. ostrou ranou pod tyč do rohu Slezákem za bouřlivého potlesku. Od tohoto okamžiku vkládají hosté své umění do hry a chvílemi činí prudké výpady. V druhé půli Hradec prudce útočí a Vlček skvostnou ranou pod tyč vstřelí branku. Hradec vede 2:1, Pardubice nasazují při čemž obrana Hradce si dobře vede, ale útok jeho jisté chance nevyužije. V závěru zápasu, v poslední minutě a téměř vteřině, střelec dne Vlček nezadržitelně umístí vítěznou branku za velikého jásotu, při kterém rozradostněné obecenstvo hráče obklopuje a gratuluje."

V sobotu 28. června a v neděli 29. června vyrazil SK Hradec do Brna, kde sehrál dva zápasy s kombinovaným týmem Židenic. První zápas prohrál 1:3 (0:1), nastoupil pouze s deseti hráči, z nichž sedm byli náhradníci. Chyběli Adamec, Valenta, Vlček, Mácha, Zeman, Němec a Šádek. V sobotu se totiž pracovalo...Druhého dne přijeli doplnit a posílit mužstvo Vlček, Mácha, Němec a Zeman. Výsledkem bylo vítězství 5:3 (3:1). Velký úspěch Hradce nad výborným týmem Moravy imponoval.

V neděli 6. července měl Hradec v Pardubicích na hřišti čtyři náhradníky, i tak byl o celou třídu lepší a jen střelecká smůla ho připravila o vítězství. Zápas skončil 3:2 (2:1) pro domácí, Osvěta lidu referovala takto: „Třetí goal byl nesprávně Pardubicím přiznán, proti čemuž se Hradec ohradí, dovolávaje se svědectví svazových soudců, kteří třetí branku prohlásili za zcela neregulérní. Jak se zachovalo pardubické obecenstvo vůči obecenstvu hradeckému, které na zápas přijelo zvláštním vlakem, je odsouzení hodno. Jmenovitě chování židovské inteligence na tribuně bylo odpuzující. Pardubičtí chovali se tak, že hradečtí sportovníci prohlašují veškeré styky s SK Pardubice za přerušené a příští jejich výpravy do Pardubic budou výhradně platit Spartě a Studentské XI."

SK Hradec Králové v roce 1919

SK Hradec Králové v roce 1919.
Zleva prof. Musil, Borůvka, Slezák, Koza, Hušák, Petrovický, Vlček, Prokop, Šrámek.
Sedící zleva: Zeman, Němec, Mácha

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín