www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 29. díl: 1929 - 2. část

29. díl: 1929 - 2. část

První kolo soutěže o titul mistra venkova přivedlo do Hradce Králové mužstvo SK České Budějovice. Do zápasu, v neděli 11. srpna, nastoupili domácí bez Kotíka, Slezáka, Petrovického a Chloupka. Hned v úvodu zápasu dostal Hradec do vedení Tichý a vypadalo to na snadnou záležitost domácích. Jenže hosté se vzpamatovali a otočili zápas ve svůj prospěch. Ještě 15 minut před koncem Hradec prohrával 1:3. Pak Balcar přešel z obrany do útoku a na jeho místo se přesunul Tamchyna. Balcar si záhy vynutil respekt hostující obrany a svojí důraznou hrou pozvedl úroveň útoku tak, že domácí nejen vyrovnali, ale vstřelili i vítězný gól, který rozhodl o postupu do dalšího kola.
SK Hradec-Králové - SK České Budějovice 4:3 (1:1).

Ve druhém kole SK Hradec přivítal na domácím hřišti v neděli 18. srpna dávného rivala SK Pardubice. Veliká návštěva viděla nečekané, ale zasloužené vítězství 3:0 (2:0). Dvě branky dal Schiessl, jednu Šulc z přihrávky Petrovického. Výborně zachytal Michal, překvapili oba „vojáci" Tamchyna a Kareš, vzhledem k jejich namáhavému pochodu na manévrech. Zápas skončil za velikých ovací fotografováním pro sportovní týdeník „Star".

Přes 3000 diváků, kteří se přišli podívat na finále o titul mistra českého venkova, zažilo v neděli 25. srpna trpké chvíle. Nedělní porážka hradeckého mužstva od slabšího, ale s nadšením hrajícího soupeře, byla překvapivá, ale zasloužená. SK Hradec-SK Plzeň 2:4 (1:1). Domácí mužstvo nebylo vůbec k poznání, působilo dojmem, že mu na výsledku nezáleží, nebo snad hosty podcenilo. Hradec vedl brankou Šulce ze 40. minuty 1:0, hosté ještě do poločasu srovnali. Ve druhé půli vstřelila Plzeň během dvanácti minut tři branky, branka Šulce v 87. minutě výsledek už jen upravila. SK Hradec zklamal všechny své příznivce a zcela zbytečně přišel o skvělý úspěch.

První zářijovou neděli podlehl SK Hradec na domácím hřišti mužstvu SK Dvůr Králové 1:4 (1:3). Omluvou snad mohlo být, že „omlazený" tým byl nesehraný. V záloze se objevil Haken, v útoku Jičín, který byl také autorem jediné branky. V neděli 8. září domácí své příznivce naopak překvapili dobrým výkonem a výhrou nad SK Jičín 7:2 (4:0). Hradec hrál bez zraněného Kareše a Šulce v sestavě: Michal-Bína, Chloupek-Černkovič, Chyrchel, Bernášek-Jičín, Tamchyna, Slezák, Tichý a Novotný. Čtyři branky dal Tichý, dvě Tamchyna a jednu Slezák. V dobrém výkonu pokračoval SK Hradec i další neděli, kdy porazil AFK Pardubice 3:2 (1:0), dvakrát se trefil Tamchyna, jednou Slezák.

Do konce měsíce září sehrál SK Hradec ještě tři zápasy. S Čechoslovanem Košíře prohrál 1:2 (1:0), když již od druhé minuty vedl po brance Tichého. V sobotu 28. září slavil výhru na SK Jaroměř 4:1 (1:0) a o den později přivítal na svém hřišti slavný prvoligový tým SK Kladno. Ten přijel kompletní, i s tehdy čtyřiadvacetiletým Františkem Klozem, který byl střelcem obou kladenských branek. Za domácí skóroval Slezák a Tichý, a tak zápas skončil pro domácí cennou remízou 2:2 (1:0).

Smutná zpráva zasáhla všechny hradecké fotbalové příznivce. 6. října 1929 zemřel populární hráč a člen sportovního klubu SK Hradec Králové Josef Beneš.

Ve stejný den SK Hradec těsně zvítězil nad kompletním mužstvem ČAFC Vinohrady 3:2 (2:1). Nejlepším mužem na hřišti byl Václav Vaník - Váňa na spojce ČAFC, u Hradce vynikl Michal v brance, Slezák a Heller v útoku.

Blížilo se vyvrcholení fotbalového podzimu, derby s týmem SK Pardubice. První zápas se hrál v neděli 20. října v Pardubicích. Pršelo, byla zima, hřiště bylo rozmoklé a blátivé. I tak přišlo 1400 diváků, kteří viděli šťastné vítězství domácích 4:3 (1:2). Hradec po brankách Tichého a Hellera vedl 2:1, domácí se vzchopili a rozhodující čtvrtou branku dali z přísné penalty.

Za týden se hrála odveta. Ten den byly i volby a snad díky zákazu výčepu lihovin přišla slušná návštěva. Hrálo se na blátivém terénu, vyrovnaný zápas skončil nerozhodně 2:2 (0:1), hradecké branky dali Slezák a Bína.

Hned další den, v pondělí 28. října, hrál SK Hradec v Náchodě. Bylo znát, že den před tím odehrál těžký zápas. Jen dva hráči si zasloužili pochvalu za obětavou hru. Brankář Michal a obránce Balcar. Porážka 2:8 byla zdrcující.

K 1. listopadu ohlásili přestup do SK Hradec dva hráči. Ze Slavie Hradec Králové útočník Jindřich Vacek a z AFK Hronov útočník Oldřich Tichý. A v průběhu listopadu přišel za zaměstnáním z SK Kladno Ladislav Bošek a v Hradci byl oporou dlouhých osm let.

Už v sestavě s Vackem a Boškem nastoupil SK Hradec v neděli 3. listopadu k zápasu s Meteorem VIII. Výsledek jednoznačný, výhra domácích 7:2 (4:2). Dvě branky dali Slezák a Tichý, jednu Tamchyna, Vacek a Adamíra. Oba debutanti podali slušný výkon.

Osvěta lidu: SK Hradec Králové přesídlí? Proslýchá se, že vedení klubu uvažuje a zabývá se možností přesídlení z dosavadního hřiště do některé sousedící obce, jelikož město Hradec Králové k existenčním otázkám klubu se chová pasivně. Žádost klubu o povolení k oplocení hřiště podél cesty vedoucí do okresní nemocnice nebyla od jara vyřízena a neudržitelným stavem jest klub silně poškozován. Klub odvedl za poslední desetiletí městské pokladně na dávce „ze sportu" téměř čtvrt milionu korun, za tento rok 25 000 Kč, nemůže se však domoci uspokojivého řešení různých naléhavých otázek, a proto snaží se nalézt jiné východisko, kde bude více pochopení a smyslu pro potřeby sportu."

V neděli 10. listopadu přivítal SK Hradec na svém hřišti finalistu celostátního mistrovství-celek DFC Praha. Obě mužstva předvedla fair hru a domácí celek si připsal cennou výhru 4:3 (3:0). Na hřišti se představila sestava: Michal-Balcar, Chloupek-Bernášek, Chyrchel, Tamchyna-Heller, Tichý, Slezák, Vacek, Novotný. Dvě branky dal Vacek, jednu Tichý a Slezák.

Poslední dva zápasy roku 1929, poslední dvě listopadové neděle. 17. listopadu hrál v Hradci SK Slavoj Žižkov, utkání skončilo remízou 3:3 (3:3), skórovali Slezák, Vacek a Novotný. Bylo to loučení s domácími diváky.

Sezónu ukončil SK Hradec v Náchodě v neděli 24. listopadu porážkou 1:4 (1:1). Na hráčích již byla vidět únava, hrálo se od března nepřetržitě. Hradec nastoupil bez Balcara v sestavě: Michal-Tamchyna, Chloupek-Bernášek, Chyrchel, Bošek-Adamíra, Vacek, Slezák, Tichý, Novotný. V roce 1929 sehrál SK Hradec 45 zápasů, 24 bylo vítězných, 6 nerozhodných a 15 prohraných. Celkové skóre 135:99.

Bývalý hráč SK Hradec Králové Jan Vlček poslal klubu pozdrav a vzpomínku z Afriky, kde byl se svým klubem Spartou Košíře na zájezdu.

Text: Jiří Rádl (31.12.2023)
Fotografie: Časopis Star, ročník 1929 (ve vlastnictví Sportu pod Bílou věží)

Fotografie

SK Hradec Králové - foto z časopisu Star -srpen 1929

SK Hradec Králové - foto z časopisu Star -srpen 1929

Petrovický - pravé křídlo SK Hradec Králové - v srpnovém čísle Staru, ročník 1929

Petrovický - pravé křídlo SK Hradec Králové - v srpnovém čísle Staru, ročník 1929

SK Hradec Králové - SK Pardubice 3 - 0. Foto Star - srpen 1929

SK Hradec Králové - SK Pardubice 3 - 0. Foto Star - srpen 1929

SK Hradec Králové - dorost - foto Star - červenec 1929

SK Hradec Králové - dorost - foto Star - červenec 1929

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín