Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 24. díl: 1927 - 1. část

24. díl: 1927 - 1. část

Začal rok, ve kterém se Václav Petrovický začal pomalu loučit se svojí skvělou kariérou. Již nenastupoval pravidelně v základní sestavě, přednost začali dostávat mladší.

Zatěžkávací zkouška dopadla v neděli 13. března pro SK Hradec Králové dobře. I když remizoval s AFK Kolín 4:4 (2:1), panovala s výkonem spokojenost. Sestava: Michal-Kolakovský, Chloupek-Nožka, Bína, Hušák-Rohlena, Hartman, Slezák, Brendl, Beneš, ke konci zápasu vystřídal Petrovický Rohlenu. Znamenitý byl v obraně Chloupek, velmi dobře se uvedl v záloze Václav Bína. (*23.8.1906) a v útoku to klapalo. O branky se podělili Slezák, Bína, Beneš a Brendl. Výborné mužstvo SK Bubeneč hostovalo v Hradci o týden později. Domácí nastoupili bez Balcara, Máchy a Beneše a velkým překvapením bylo zařazení Majetiče na levé křídlo. Bylo to špatné rozhodnutí, protože mnoho míčů zkazil a za celý zápas pořádně nepřihrál. Ani Brendl neprojevil valnou chuť ke hře, a tak remíza 1:1 (1:1) byla zasloužená.  Výkon se nezlepšil ani v neděli 27. března a výsledkem byla prohra s ČAFC Vinohrady 0:5 (0:4). Hrál už Mácha, obrana ve složení Bína, Petrovický za branky nemohla, podala slušný výkon.

Další vynikající tým přijel do Hradce 3. dubna, domácí hostili mužstvo pražských Němců DFC Praha. Nastoupili kompletní, v sestavě: Michal-Chládek, Balcar-Nožka, Mácha, Hušák-Rohlena, Brendl, Slezák, Hartman, Beneš. Po přestávce střídal Hartmana Petrovický, a nebylo to šťastné řešení. Opět útok nedal branku, výsledek 0:3 (0:1) odpovídal poměru sil na hřišti.

Bylo třeba trochu zamíchat sestavou, dát šanci jiným hráčům. V utkání s týmem SK Union VII. Praha nastoupil v obraně Petříček, v útoku Zámostný a záloha hrála ve složení Nožka, Bína, Hušák. Výkon se zlepšil a výsledkem byla výhra 5:2 (2:2).

O Velikonocích sehrál SK Hradec tradičně dva zápasy. Tentokrát to bylo derby s mužstvem SK Pardubice. V neděli 17. dubna se hrálo v Hradci a zápas skončil vysokým vítězstvím domácích 8:3 (4:1). Tentokrát od začátku nastoupil Petrovický, zahrál skvěle a jeho zásluhou padla většina branek. Sestava: Michal-Chloupek, Balcar-Nožka, Mácha, Hušák-Petrovický, Slezák, Valenta, Brendl, Beneš, koncertovala po celý zápas. Šestkrát se trefil Brendl, jednu branku dali Beneš a Slezák.

V pondělí 18. dubna se hrála v Pardubicích odveta. Domácí vedli od první minuty, ještě do poločasu Brendl vyrovnal. Druhý poločas se hrál za naprosté převahy Hradce, vítěznou branku docílil Beneš.Výhra 2:1 byla velice cenná.

Start populárního moravského mužstva SK Baťa Zlín vzbudil v Hradci velký zájem. Byla neděle 24. dubna, hráči SK Baťa se srdečně pozdravili s diváky a začal zápas, jaký už dlouho nebyl v Hradci k vidění. Hradečtí kompletní, i s Bínou v záloze, podali výkon, který připomínal slavný rok 1922. Zlínští získali dvoubrankové vedení z penalt a celý první poločas měli převahu. Druhá půle patřila zcela Hradci, těsně před koncem, po nezištné přihrávce Valenty, vyrovnal Brendl. SK Hradec-SK Baťa Zlín 3:3 (1:1). Úspěšný zájezd Zlína byl zakončen společnou večeří v hotelu Paříž.

V neděli 15. května se natěšení příznivci dobrého fotbalu v Hradci Králové přišli podívat na mužstvo SK Slovan Vídeň. Hosty předcházela znamenitá pověst, a také nezklamali. Diváci se skvěle bavili, útok střídal útok, obrany hrály bezchybně, průběh zápasu byl klidný, hrálo se vzácně fair. Domácím získal vedení v 10. minutě Valenta po pěkné souhře se Slezákem a Petrovickým. Za hosty vyrovnal v 65. minutě Ecklen, konečným výsledkem byla zasloužená remíza 1:1. Hrdinou zápasu byl brankář Michal, který zneškodnil pokutový kop Slovanu.

Pohárový zápas hraný v neděli 29. května v Pardubicích vyhrál zaslouženě SK Hradec i přes bezohlednou hru domácích. Již ve 20. minutě byli dva zranění, Nožka odstoupil a Brendl zbytek zápasu odkulhal. Ještě před svým zraněním přesně přihrál Benešovi a po jeho centru dostal pohotový Slezák hosty do vedení. Hradec se v dalším průběhu hry skvěle bránil, po změně stran měl dokonce mírnou převahu. Zraněný Brendl obešel Krčmu a pod vyběhnuvším brankářem vstřelil druhou branku. Pak předvedl několik skvělých zákroků Michal, ale brance z bezprostřední blízkosti nezabránil. Drama vrcholilo, Krčma z penalty netrefil branku, ale už se nic nestalo, výhru si odvezli hosté. SK Pardubice-SK Hradec 1:2 (0:1).

Nevydařený zájezd do Žiliny ve dnech 4.-7. června byl ve znamení sedmiček. Hradec odjel bez Beneše, Hušáka a Chloupka, které měli nahradit dva borci ze Slavie Hradec. Tento tah se nevydařil, do mužstva nezapadli, a i přes snahu chybějící hráče nenahradili. Oba zápasy skončily výhrou domácího mužstva ŠK Žilina 7:2. SK Hradec hrál se sedmi náhradníky, do Žiliny Hradec přijel v sedm hodin ráno, hotel měl číslo sedm, hráči spali po sedmi. A v Žilině tou dobou slavili 700 let místního kostela...

V neděli 19. června porazil SK Hradec soupeře z Jičína 5:3 (3:1) v sestavě: Michal-Chloupek, Balcar-Hušák, Mácha, Petříček-Beneš ml.Valenta, Slezák, Petrovický, Beneš st. Zajímavostí byl první start Beneše mladšího, uvedl se celkem dobře. V závěru zápasu byl zraněný brankář Michal, zápas dochytal Chloupek.

Rekordní návštěvu vidělo hradecké hřiště 26. června, kdy SK Hradec hostil mužstvo z Červeného Kostelce. První poločas vyhráli hosté 4:2, když jejich hru dirigoval bývalý hráč Hradce Šrůtek. Po změně stran, především zlepšením hry Balcara, domácí ovládli hru a srovnali celkové skóre na 4:4. Dvě branky dal Slezák, jednu Balcar a Valenta. O týden později si odvezli výhru 4:3 ze Dvora Králové. V brance chytal Trnka a na levém křídle nastoupil Uhlíř, bývalý hráč AFK Pardubice.

Jarní sezónu ukončil SK Hradec v neděli 17. července v Hronově, kde po exhibiční hře vyhrál 5:4, i když po celý zápas vydatně pršelo. Zábavní odbor SK Hradec účinkoval den před tím na sportovní veselici, k velkému úspěchu přispěla dvojice slečna Panoušková-Jelen.

Text: Jiří Rádl (23.4.2023)
Fotografie: Archiv Sportu pod Bílou věží

Fotografie

Vzácný artefakt - plakátek ze zápasu proti Slovanu Vídeň

Nepříliš ostrá fotka, ale unikátní. Za moment chytí hradecký Michal penaltu Slovanu Vídeň