Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 23. díl: 1926 - 2. část

23. díl: 1926 - 2. část

Podzimní sezónu zahájil SK Hradec v neděli 15. srpna v Nymburce přátelským zápasem s Polabanem. I s rezervní obranou (Trnka, Zeman, Kos) měl po celé utkání převahu a hladce zvítězil 3:0 (2:0), brankami Janouška, Drába a Brendla.

Janoušek, podzimní opora týmuNásledující neděli vidělo hradecké hřiště úporný boj o čelo tabulky. Do Hradce přijel vedoucí tým soutěže AFK Pardubice a ovládl začátek utkání. Po čtvrt hodině se Hradečtí zlepšili a v 18. minutě zahájil skóre Dráb. Vzápětí, téměř z výkopu, zvýšil Janoušek krásnou ranou na 2:0. Hosté ještě do poločasu snížili brankou z penalty, a pár minut po změně stran dokonce vyrovnali. Hra se přiostřila a doplatili na to hosté. Dvě proměněné penalty Janouškem rozhodly zápas ve prospěch domácích. Ti výkonem překvapili a výhra byla zasloužená.

Celé mistrovství mělo být dohráno do konce července 1926, ale spousta protestů a jejich vyřizování, prodloužilo soutěž „do nekonečna.“ Osvěta lidu:
„Inu Pardubice nemohou připustit, aby ten nenáviděný Hradec Králové byl mistrem, a proto spiknutí veliké proti němu ze třech stran. Má pak to mistrovství nějakou cenu? Jen tak dále, pánové, a ubijte ten sport, dá-li se to ještě sportem nazvat, nadobro.“

A tak se v neděli 29. srpna v Hradci dohrával zápas, který 6. června v Pardubicích Hradec nad Pardubickým teamem vyhrál 5:3. VŽF nařídila od 68. minuty utkání anulovat a za stavu 4:3 pro Hradec dohrát závěrečných 23 minut. Navíc kopal Pardubický team v 68. minutě penaltu, kterou proměnil. SK Hradec ale závěrečné minuty zvládnul, velkým náporem si vynutil převahu a brankami Janouška a Drába rozhodl zápas. Konečný výsledek zněl 6:4. Zbývající část utkání se hrálo jako přátelské a obě strany ho dohrály téměř bez zájmu. Janoušek z penalty zajistil výhru 1:0.

Atraktivní soupeř přijel k přátelskému utkání v neděli 5. září. Nuselský SK byl po Spartě, Slavii a Viktorií Žižkov čtvrtým nejlepším týmem Prahy. Ale v Hradci ten den neměl nárok, domácí potvrdili skvělou formu a vyhráli rozdílem třídy 5:1 (2:1). Tři branky dal Dráb, po jedné přidali Brendl a Janoušek.

Davy fanoušků mužstva SK Jičín se valily v neděli 12. září z nádraží na hřiště SK Hradec. Přátelský zápas chtěly obě strany vyhrát a tomu odpovídala i bouřlivá atmosféra na hřišti i v hledišti. Samotná hra však přítomné diváky zklamala. Domácí bez Drába a Balcara podali slabý výkon, Jičín byl lepším týmem a ve 34. minutě již vedl 2:0. Hradec v poslední minutě prvního poločasu snížil Janouškem, stejný hráč po změně stran z penalty vyrovnal a dvě minuty před koncem dokonce vstřelil i vítěznou branku.

Plakát z přípravy SK Hradec proti Třebechovicím

Blížil se rozhodující zápas celé sezóny, boj o mistra župy v Pardubicích. K přípravě odjel, kde v úterý 28. září, v kombinované sestavě, zvítězil 3:2 (3:2). V brance byl Michal, v obraně Černkovič, Kolakovský, v záloze Nožka, Hušák, Vazač, útok Petrovický, Brendl, Hartman, Dráb, Beneš. Tedy sestava trošku jiná než na plakátě.

V neděli 3. října se hrál v Pardubicích rozhodující zápas mezi dosavadním mistrem župy SK Pardubice a SK Hradec Králové, kterému k zisku titulu stačilo neprohrát. Rekordní návštěva z obou měst viděla od prvního do posledního písknutí napínavý a vzrušující zápas.

Hradec přijel se sestavou: Michal-Chloupek, Balcar-Nožka, Mácha, Hušák-Petrovický, Brendl, Slezák, Dráb a Beneš. Tedy poprvé, od jeho žádosti o reamaterizaci, v útoku se Slezákem. Hradec byl lepší, všichni jeho hráči se bili poctivě až do úplného vyčerpání. Konečný výsledek SK Pardubice-SK Hradec 5:5 (3:2). Tak nakonec to hosté dokázali. Po prohraném poločase zmobilizovali poslední síly a dostali se do vedení 5:4. Dvakrát skórovali Dráb a Brendl, poslední branku přidal Beneš. Sled branek: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 4:5, 5:5. V závěru ještě brankář Michal zachránil skvělým způsobem dva jisté góly, a pak propukla radost SK Hradec. Dokázali to, stali se mistrem východočeské župy, a budou hrát proti mistru západočeské župy Viktorii Plzeň. Vítěz tohoto zápasu by postoupil do dalšího kola amatérského mistrovství.

S obrovským zájmem očekávaný zápas neskončil tak, jak si všichni představovali. V neděli 10. října podala Viktoria Plzeň v Hradci prvotřídní ucelený výkon, ve kterém nebylo chyb. Domácí mužstvo ve stejné sestavě jako v Pardubicích uspokojilo jen v obraně a záloze. Útočná řada zklamala, Slezák byl indisponován, a tak akce jednotlivců končily na dobré obraně Plzeňských. Hradec se ujal vedení krásnou ranou Beneše, těsně před koncem poločasu hosté vyrovnali. Ve druhém stačily dva rychlé útoky Viktorie a domácí prohrávali o dvě branky. Pak Dráb poslal penaltu na břevno a další penalta v 79. minutě, kterou proměnil Brendl, znamenala již jen snížení porážky. SK Hradec-Viktoria Plzeň 2:3 (1:1)

Jako na houpačce, tak by se daly nazvat výkony fotbalistů SK Hradec v říjnu roku 1926. 17. října výjezd do Dvora Králové oslavil výhrou 4:2 (1:0), stříleli 2x Dráb, Janoušek a Petrovický. Další neděli přijelo do Hradce ligové mužstvo SK Čechie Praha VIII. a prohrálo 8:3 (6:2). V 10. minutě brankář hostí Venkuda vykopával od branky a ze středu hřiště Janoušek přímo ze vzduchu vrátil míč přes brankáře do prázdné branky hostí. Janoušek byl při chuti, dal pět branek, Dráb dvě a Brendl. Mužstvo domácích hrálo ve všech řadách dobře, překvapil v obraně Holakovský, Chloupek byl jako vždy brilantní.

Neuplynul ani měsíc od důležitého zápasu v Pardubicích a již se hrála v Hradci odveta. 1200 diváků se přišlo podívat na důležitý zápas a kladlo si otázku: Kdo je lepší, Hradec, nebo Pardubice? Sestava Hradce: Michal-Chloupek, Balcar-Nožka, Mácha, Hušák-Petrovický, Janoušek, Slezák, Dráb, Brendl. Všichni hráči zahráli výborně, předčili hosty technikou u rychlostí. SK Hradec porazil SK Pardubice jasně 4:0 (1:0), potvrdil svůj mistrovský titul a ze hřiště odcházel za velkého jásotu diváků. Dvě branky dal Janoušek, jednu Dráb a Brendl.

Blížil se konec sezóny, 14. listopadu SK Hradec porazil s vypětím všech sil SK Dvůr Králové 1:0 (0:0) brankou Janouška v 58. minutě. Klub SK Pardubice se nemohl smířit s poslední porážkou v Hradci a trval na sehrání ještě jednoho utkání v Pardubicích. Stalo se tak v neděli 21. listopadu a zápas přinesl rozhodné vítězství omlazenému mužstvu domácích. Hradecký ostřílený a sehraný tým vyšel naprázdno a nedovedl vstřelil jedinou branku.

Výsledek SK Pardubice-SK Hradec 3:0 (2:0) byl zklamáním.

Sezóna skončila v neděli 28. listopadu přátelským zápasem s SK Náchod a remízou 3:3 (2:2).  Domácí v sestavě: Michal-Majetič, Chloupek-Bína, Mácha, Kolakovský-Brendl, Špaček, Hartman, Dráb a Plha. Před výkopem se klub rozloučil se svým sympatickým hráčem, Františkem Drábem, který 30. listopadu končil vojenskou službu a odejde do Košic. Dráb v mužstvu sehrál skvělou sezónu, střílel branku za brankou a najít za něho náhradu bude velmi těžké.

7. prosince se sešla valná hromada a zhodnotila činnost klubu. Ten má pět odborů, fotbalový, tenisový, lehkoatletický, zábavní a plovárenský. Největší úspěch měl odbor fotbalový, který v roce 1926 získal titul mistra Východočeské župy. První mužstvo v tomto roce sehrálo 47 zápasů, 31 v Hradci, 16 mimo Hradec Králové.

Tajnou volbou byl zvolen nový výbor. Čestný předseda stavitel František Černý, úřadující předseda bankovní úředník Alois Morávek a výbor ve složení Podrazil, Šillinger, Černkovič, Burián, Löw, Holan, Sviták, Klier a Pokorný.