Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 21. díl: 1925 - 2. část

21. díl: 1925 - 2. část

Vstup do druhé poloviny sezóny se nevydařil. V sestavě: Michal-Chloupek, Balcar-Nožka, Mácha, Watzke-Petrovický, Brendl, Valenta, Souček a Beneš, prohrál SK Hradec v neděli 2. srpna v Třebechovicích 1:3 (0:1). Vedoucí branku dal Beneš, domácí na začátku druhého poločasu vyrovnali z penalty a po výborném výkonu dovedli utkání do vítězného konce.

V neděli 23. srpna se odehrál odložený mistrovský zápas s celkem SK Náchod.
Hradec ztratil sebedůvěru hlavně odchodem svých střelců Vlčka (Sparta Košíře), Sýkory (zpět SK Náchod) a Slezáka (Viktoria Žižkov). Snaha zacelit tuto mezeru obráncem Balcarem nevyšla. Mužstvo posílil Brendl a nedávný dorostenec Chloupek. Zápas skončil remízou 2:2 (1:1), dvakrát se trefil Valenta. Rozhodčí Maršíček z Pardubic neměl den, několikrát poškodil obě strany, uznal a odvolal gól Náchoda. Následoval protest Náchoda a komise výsledek anulovala. Hrát se bude potřetí.

Konečně výhra!
Výborný výkon podali domácí hráči v neděli 30. srpna v mistrovském zápase proti AFK Chrudim a zvítězili 5:2 (4:1). Drtivý nápor v prvním poločase přinesl dvě branky Valenty, jednu Součka a Beneše. Ve druhém Hradec značně povolil, trefil se, po krásné přihrávce Petrovického, hlavou Souček.

Radost trvala jen týden. Mužstvo AFK Pardubice podalo v Hradci výborný výkon, útočníci lehce procházeli obranou domácích a ve 30. minutě vedli hosté již 3:0...Ale domácí se vzpamatovali, ještě do poločasu snížili a po přestávce, po mohutném náporu, dokonce vyrovnali. Šance se střídali na obou stranách, nakonec šťastnější byli hosté, kteří brankou šest minut před koncem zápas rozhodli.

S velikým zájmem byl očekáván zápas starých rivalů SK Hradec a AFK Kolín. Hosté překvapili nástupem a od druhé minuty vedli. Zlepšený výkon přinesl ještě do poločasu domácím dvě branky a vedení 2:1. trefili se Valenta a Petrovický. Hned po změně stran zvýšil Souček na 3:1 a tento výsledek se do konce utkání již nezměnil.

Kdo je v Hradci lepší?
Má již SK Hradec ve městě vážného soupeře? V neděli 20. září se hrálo derby, které mělo tyto otázky zodpovědět. Výsledek byl jednoznačný. SK Hradec-SK Olympie Hradec 3:0 (1:0). Přes velkou převahu domácích padl v prvním poločase jen jeden gól, střelcem byl Mácha. Zřejmě rozhodující moment zápasu přišel v 51. minutě. Hušák zahrál rukou a Olympie kopala penaltu, kterou však výborný Michal bravurně vyrazil. Domácí opět přidali a výsledkem byla branka v 67. minutě, kterou vstřelil Souček po nezištné přihrávce Petrovického. Uplynuly pouhé tři minuty, když Zámostný prudkou ranou připojil třetí gól.

Ve dnech 27.-28. září byla slavnostně otevřena Masarykova chata na Šerlichu.

Ve chvílích, kdy slavnosti na Šerlichu byly v plném proudu, nastupoval SK Hradec v Červeném Kostelci k mistrovskému zápasu. V sestavě: Michal-Chloupek, Buriánek-Nožka, Mácha, Hušák-Petrovický, Zámostný, Valenta, Souček, Beneš. Proti nim dynastie Šrůtků, útok ve složení Šrůtek III, Šrůtek I (dal dvě branky), Šrůtek IV, Šrůtek II (dal jednu branku), Feřtek. Červený Kostelec vyhrál 5:2 (3:0) a potvrdil skvělé druhé místo v mistrovství župy, když v deseti mistrovských zápasech pouze jednou prohrál. Hradec se ve druhém poločase zlepšil, výsledkem byla vlastní branka Kostelce a penalta, kterou proměnil Valenta.

Změřit své síly s mistrem východních Čech vyrazili fotbalisté SK Hradec v neděli 8. listopadu do Pardubic k zápasu s místním SK. Osvěta lidu napsala: „Co Hradeckým zůstalo, je jejich slušná hra a dobré vystupování. Jako celek byli domácí lepší, obrana jich s obranou hostí se nedá rovnat, a útočné řady obou mužstev byly nejslabšími složkami tohoto utkání." V brance SK Hradec nastoupil Trnka a v útoku se představili nové akvizice Hartmann a Plha, z nichž „pouze prvý prokázal vyšší ambice, tj. alespoň se snažil."

SK Pardubice-SK Hradec 2:0 (2:0).

V neděli 22. listopadu se hrál třetí opakovaný mistrovský zápas proti SK Náchod. Domácí překvapili, hráli s velkou chutí. Mladí, Hartmann, Chloupek, Souček a Kolakovský, vnesli do týmu jiného ducha a měli lví podíl na výhře 5:0 (0:0). Faktem je, že mezi 61. minutou a 80. minutou byli vyloučeni tři hráči Náchoda a Hradec v tom čase skóroval třikrát. Ve 87. minutě byl vyloučen i Petrovický. Tři branky dal Balcar, jednu Hušák a Beneš.

Na závěr sezóny se hrálo „Derby o primát města Hradce Králové", jak hlásily plakáty. SK Hradec s pěti náhradníky porazil místní Olympii 8:4 (4:1). Česák propásl množství šancí, ani jednou se netrefil. Střelci byli jen dva. Čtyři branky dali Hartmann a Balcar.

Konec prosince přinesl do kraje kritické chvíle.
Značné oteplení, až 13 stupňů, způsobilo tání sněhu v Krkonoších a Orlických horách, k tomu dlouhotrvající deště a došlo k velkému rozvodnění Labe a Orlice.

Pohled směrem ke kostelu v Holohlavech

Nejrychleji se rozvodnila Orlice, voda začala stoupat již 27. prosince. Kritické okamžiky nastaly v celém povodí 30. prosince, kdy voda se rozlila daleko i široko ze svých břehů. Od Hradce Králové až k Potštejnu se vytvořilo jedno jezero. Do Malšovic se převáželo na pramicích, podobné to bylo mezi domky na Slezském Předměstí. I hřiště Sportovního klubu se ocitlo pod vodou, rovněž i staveniště budoucí nemocnice. Při velké vodě nemohly fungovat ani vodní turbíny v labské a orlické elektrárně, což odneslo osvětlení města, kde se svítilo jen žárovkami, smutně na Silvestra vypadaly náměstí a ulice. Voda vnikla kanály a prosákla zemí do většiny domů a do sklepních bytů v Zálabí. Někde voda zaplavila sklepy až do výše dvou metrů. Sudy s pivem v hotelu Paříž se ocitly na vodě, dříví, uhlí, brambory, vše plavalo. Kdo si chtěl zatopit, musel kupovat suché dříví i uhlí.

I na Labi bylo zle. Přehradní nádrž v Lese Království nad Dvorem Králové, přes svůj veliký retenční prostor, byla naplněna během několika mála hodin. 31. prosince začalo Labe přetékat přes obloukovité přepady přehrady, přetékáni trvalo 32 hodiny. Nad Smiřicemi vznikla průrva, unikající voda sebrala do značné hloubky nejen ornici, ale i spodinu, vody se řítily novým směrem na Holohlavy a Smiřice, prorvaly silnice, poškodily mosty, zaplavily skoro celé Smiřice. Celá labská kotlina od Josefova po Hradec Králové se rychle proměnila v ohromné jezero, škody byly obrovské.

Text: Jiří Rádl (2.11.2021)
Fotografie: Tomáš Rademacher (archiv)