www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 17. díl: 1923 - 2. část

17. díl: 1923 - 2. část

Slezák SK Hradec Králové v roce 1923V neděli 5. srpna zahájil SK Hradec Králové podzimní sezónu ve Dvoře Králové porážkou 1:2. Týden na to se ukázalo, že první neúspěch byl prospěšnou sprchou a povzbuzením a v Pardubicích zvítězil na AFK 5:0. Ve středu 15. srpna, na svém hřišti, hostil v odvetě Dvůr Králové. Hybnou pákou hradeckých byl Hušák, který hrál středního záložníka, výborně hrál i útok. Po poločase 5:2 zněl konečný výsledek 7:2. Tři branky dal Valenta, dvě Hušák, jednu Šrůtek a Joska.

Odskočit musíme i do sousedních Pardubic, kde v sobotu 25. srpna nastoupila AC Sparta. Zájem byl obrovský, tisk psal, že z 28 000 obyvatel Pardubic přijde každý šestý. Zápas řídil populární rozhodčí Pleskot a Sparta, která nastoupila až na Káďu kompletní, zvítězila 4:2. A předvedla hru, jaká v Pardubicích do té doby nebyla k vidění.

V neděli 2. září přijel do Hradce SK Slavoj Žižkov a předvedl tvrdý až surový fotbal. Rozhodčí Kraus vyloučil hostujícímu celku tři hráče během třiceti minut ve druhém poločase. Domácí zvítězili 4:0, na hřišti se dobře uvedli noví hráči Kos a Šafhauser.

Víkend 8. a 9. září byl ve znamení dvou přátelských zápasů. V sobotu porazili domácí ČAFC Vinohrady 6:0, ale výše skóre neodpovídalo průběhu hry. Hosté byli domácím téměř celou dobu rovnocenným soupeřem, ovšem po vyloučení svého hráče, byla převaha domácích zřetelnější. Jedno překvapení domácí svým divákům připravili. Nastoupil bývalý a oblíbený hráč Alois Machek, jehož fotbalový osud zavál v roce 1913 do Chorvatska. V neděli pokračovali hradečtí v dobrém výkonu a porazili Malostranský SK 3:1. Místo Machka hrál Šafhauser. Ve výborných výkonech pokračovali hráči SK Hradec i o týden později, když připravili těžkou a nečekanou porážku mužstvu Union Žižkov 8:3. Výborně hrál Slezák, sám dal šest branek.

„Snad jen český východ správně cítí, co znamená zápas SK Hradec proti SK Pardubice. Nazvati jej svátkem fotbalu je málo, a sebe slavnější soupeř nevzbudí tolik zájmu, jako střetnutí těchto dvou rivalů. Hraje-li se v Pardubicích, veze zvláštní vlak sta hradeckých nadšenců do Pardubic a totéž se opakuje, hraje-li se v Hradci."

Tolik dobový tisk před zápasem rivalů v neděli 30. září v Hradci Králové.

Valenta SK Hradec Králové v roce 1923Zápas skončil remízou 2:2 a 3000 diváků bylo hrou nadšeno a připravilo mužstvům po zápase nadšené ovace. Branky za Hradec Šrůtek a Valenta, za Pardubice Čečetka a Krčma. O týden později se v Pardubicích hrála odveta a Hradec prohrál 1:2.

Přestalo se dařit. Prohra s SK Nusle 1:3 rozpoutala kritiku v tisku. „Poslední nedělní porážka od SK Nusle jest výstražným mementem nejen pro vedoucí činitele klubu, ale zvlášť pro hráče, kteří v příštích zápasech musí ukázati mnohem více než dosud. A je ještě jiná závažná příčina posledních neúspěchů domácích. U nás věnuje se v klubu velmi málo péče výchově dorostu. Od zápasu k zápasu jsou stavěni hráči starší, aniž by byla popřána možnost mladým a talentovaným hráčům rezervy a zájezdové XI. zahráti si s Ia mužstvem. V mužstvu převažují dnes hráči starší, kterým schází bojovný zápal mládí a mnohdy snad i nutný zájem na hře. Celku schází život, který tam mohou vnésti opět jen hráči mladí."

Kritika zabrala, v neděli 21. října sehrál SK Hradec první mistrovský zápas s mužstvem SK Jaroměř a vyhrál 7:3. Nastoupil v nezvyklé sestavě: Reichert-V. Mácha, Majetič-Šafhauser, A. Mácha, Hušák-Petrovický, Slezák, Balcar, Šrůtek, Beneš a zápas rozhodl až ve druhém poločase. První totiž skončil výhrou Jaroměře 2:1. Než hradečtí odjeli k odvetnému zápasu, porazili v přípravě SK Praha VII. 4:0. Branky stříleli Slezák, Meisner, Valenta a Hušák z penalty.

Ve čtvrtek 1. listopadu zvítězil SK Hradec v odvetě v Jaroměři 4:2. Byla to cenná výhra, Hradec hrál s pěti náhradníky a terén byl velmi špatný. Mistrovský zápas s SK Dvůr Králové na jeho hřišti v neděli 4. listopadu přinesl vítězství Hradci Králové 2:1, který tak dobyl mistrovský titul. Také odveta skončila vítězstvím SK Hradec 3:0 a hra se pohybovala téměř stále na polovině hostí a ve druhém poločase se podobala spíše tréninkovému zápasu na jednu branku. Útok domácích hrál bez Valenty a Beneše.

Závěr sezony v neděli 18. listopadu přinesl hladké vítězství SK Hradec nad Čechií Nymburk 7:2. Domácí měli po celý zápas znatelnou převahu, 3 branky dal Balcar, 2 Beneš, 2 Slezák, jednu z penalty.

Poslední listopadovou neděli se konal atletický souboj na hřišti Ymky u Orlice mezi studenty obchodní akademie a dorostem Ymky a atletický odbor SK Hradec pořádal běh na trati Hradec Králové-Nový Hradec a zpět. Závod o celkové délce 9507 m vyhrál Kalous v čase 34,7 min.

Závěr roku byl ve znamení různých akcí. V neděli 16. prosince pořádala sokolská župa Orlická tělocvičný večer s bohatým programem. Čajový večer pořádal ve středu 19. prosince akademický spolek Dobroslav a názvem: „Přijďte všichni v přátelském kruhu pobesedovati o zašlých časech!" Vstupné 5 Kč včetně čaje a zákusků.

JR (24.8.2020)

 

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín