Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 16. díl: 1923 - 1. část

16. díl: 1923 - 1. část

Fotbalová sezóna začala v Hradci Králové až 4. března zápasem SK Hradec versus SK Olympie Hradec s výsledkem 8:2. 11. března se hrál zápas župy Středočeské proti Východočeské. Východ nastoupil bez tréninku a hrálo pět hradeckých a šest pardubických hráčů. Tisk konstatoval, že zápas řídil roztodivně pan Ženíšek, kterého si přivezli hosté s sebou, ač byl ustanoven soudcem pan Potůček a skutečně byl také přítomen.

Sportovní klub Hradec Králové obdržel od Svazu házené a ženských sportů výzvu ku pěstování tohoto sportu: "Jsme přesvědčeni, že při dobré vůli a známé Vaší energií za krátkou dobu vycvičíte družstvo v házené a borkyně takového stupně, že uvidíme barvy vašeho klubu tam, kam patří, totiž mezi prvními reprezentanty českého sportu doma i v cizině!"

SK Hradec vzal na sebe tento úkol a ustanovil tréninky povinné jak v házené, tak i v lehké atletice pro ženy každé pondělí, středu a pátek v 6 hodin večer na hřišti SK Hradec.

V neděli 15. dubna se odehrál v Pardubicích veřejností velmi očekávaný zápas SK Pardubice - SK Hradec Králové. V první půli měli převahu domácích, kteří vedli již 3:1, těsně před poločasem snížil Slezák. Druhý poločas vše změnil. Hradecká křídla Petrovický a Beneš rozhýbala hru a Bělohoubek pálil. Konečný výsledek 6:4 pro Hradec, 3 branky dal Bělohoubek, 2 Slezák a 1 Valenta.

Odveta se hrála v Hradci v neděli 22. dubna. Za slušného počasí dorazilo na hřiště téměř 4000 diváků, kteří chtěli vidět výhru svých barev. Nakonec byli spokojeni s remízou 1:1, hosté vedli, za domácí vyrovnal Beneš.

V sobotu 28. dubna i neděli 29. dubna byl v Hradci fotbalový svátek. Mezinárodní fotbal přilákal na hřiště množství diváků, soupeřem po oba dny byl domácímu SH Hradec Eintracht 1885 Lipsko. Oba zápasy, k nadšení diváků, skončily vždy vysokou výhrou domácích. V sobotu 6:1, v neděli dokonce 10:3.

Kraj napsal: "Výhra se značným rozdílem branek, přesvědčivý to důkaz, že způsob hry našeho venkovského klubu předčí v mnohém hru renomovaných mužstev cizích. Přiznejme však, že si tak velké porážky nezasloužil, snažil se po oba dny udržeti hru stále otevřenou."

V sobotu se o branky rozdělili stejným dílem Beneš, Vlček a Slezák, v neděli dal čtyři Vlček a po třech Slezák a Šrůtek.

V úterý 1. května připravil SK Hradec, odbor fotbalový, atletický, tenisový a zábavní, velkou sportovní slavnost, jejíž součástí bylo i fotbalové utkání s Moravskou Slavií Brno, toho času nejlepší mužstvo Moravy. Domácí potvrdili dobrou formu a zaslouženě zvítězili 5:0. Dvě branky dal Valenta, jednu Koza, Bělohoubek a Mácha.

Krásný májový den v neděli 6. května přilákal na hřiště rekordní počet 6000 diváků z celých východních Čech. K zápasu, po kterém dlouho toužila sportovní veřejnost, přijela SK Slavia Praha. Ne v úplném složení, chyběli Vaník, Štapl, Seifert a Burger. Hradec odešel ze hřiště poražen 1:3, ale nutno říci, že výsledek neodpovídal průběhu hry.

Brankář SK Slavia Praha Jaroslav CháňaNejlepší z týmu hostí byl brankář Jaroslav Cháňa, který v 76. minutě bravurně robinzonádou chytil penaltu, a také se těšil značné pozornosti dámského publika. Jedinou branku domácích dal Meisner. U Hradce dobrý Koza a Beneš, z něhož roste hráč vynikajících kvalit.

Po výhře nad SK Smíchov 6:2, kdy Hradec nastoupil s pěti náhradníky, podlehl v neděli 13. května Olympii Plzeň 1:2. Po slabém výkonu, pochválen byl jen Hušák, Koza a Balcar.

Ještě slabší výkon byl k vidění v zápase s SK Slavoj VIII s konečným výsledkem 1:3. Následoval dvojzápas s SK Meteorem Vinohrady v neděli 20. května a v pondělí 21. května. Po delší době nastoupil v útoku Vlček a bylo to znát. Výhry 2:1 a 3:1 to byla hlavně jeho zásluha. Vstřelil 4 branky, pátou přidal Valenta. V obou zápasech nastoupil na levém křídle talentovaný Haniš a nezklamal.

Další dvojzápas se hrál o týden později a do Hradce přijela Viktoria Žižkov. Prohrála oba zápasy, v sobotu 2:0, v neděli 3:1. Hradec hrál s chutí a podal velmi dobrý výkon. Na pravé spojce hrál Joska a po oba dny dobře, s klidem a přehledem. Nejlepší Petrovický, Šrůtek a Meisner.

Vrcholem byl zápas s mistrem republiky, týmem AC Sparta, ve čtvrtek 31. května. 8000 diváků vítalo na hřišti tyto sestavy.

AC Sparta přijela bez Kádi: Peyer-Janda, Steiner-Hrdlička, Štěpán, Červený-Sedláček, Hajný, Pilát, Dvořáček, Meduna.
Domácí: Reichert-Balcar, Zeman-Hušák, Mácha, Koza-Petrovický, Slezák, Valenta, Šrůtek, Meisner.

Již ve 3. minutě po centru Petrovického dal Šrůtek hlavou vedoucí gól. Skóre zvýšil ve 32. minutě Valenta, a tak skončil poločas. V 69. a 79.minutě opět Valenta přidal další dvě branky. Až pět minut před koncem z penalty snížil Sedláček a upravil konečný výsledek na 4:1 pro SK Hradec. Zápas končil za nadšených ovací diváků, kteří odnesli střelce dne Valentu na ramenou ze hřiště. Bylo to slavné vítězství, mistr župy zaslouženě porazil mistra republiky.

Hned v neděli si SK Hradec odskočil do Brna, kde sehrál vítěznou odvetu 1:0 s Moravskou Slavií. Výkonem neoslnil, únava po skvělém představení se Spartou byla znát.

10. června skončilo derby s AFK Pardubice nepříjemným překvapením. Prohra 2:3 byla milosrdná, protože pardubický celek předvedl hru, která byla o třídu lepší soupeře. Dva náhradníci v hradeckém útoku, Joska a Haniš, zklamali. Své diváky si domácí udobřili další neděli, když porazili ŽSK Hagibor Praha 6:1. Hrálo se na těžkém, rozbahněném terénu.

Jarní část sezóny zakončil SK Hradec v neděli 24. června. Loučení bylo nevydařené, bez dvou nejlepších hráčů, Kozy a Reicherta, podlehl Hradec mužstvu AFK Union Žižkov 0:2.

K posílení českého a slovenského sportu podnikl SK Hradec zájezd na Slovensko. Trval 6 dnů a sehrány byly 4 zápasy. Cestování bylo dlouhé a namáhavé. Dobré snahy Hradce nepochopila SK Slavia Košice, která zařadila do svého mužstva 7 hráčů reprezentujících maďarský klub Törekves. Hrálo se 29. června na neregulérním hřišti maďarského klubu KAC a skončil 0:0. Další zápas se hrál v Banské Bystrici s tamní Slavií a po dobrém výkonu slavil Hradec výhru 4:1. Druhý den v odvetě prohrál 1:2. Poslední zápas se hrál v Martině na novém hřišti a Hradec porazil ŠK Martin 5:2. Byl to nejlepší zápas zájezdu a hráči byli velmi přátelsky přijati. Zájezdu se nezúčastnili Reichert, Zeman a Balcar, poslední dva zápasy se hráli bez Petrovického.

9. července zemřel v Hradci Králové holič pan Karel Šafránek ve věku 84 roků. Patřil k typickým hradeckým figurkám staršího rázu, v mladších letech vždy plný humoru a dobré nálady. „Hold slunci" na plovárně se konal 29. července. Lidová slavnost na obou plovárnách a březích Orlice vyzývala všechny, aby se přihlásili k závodům plaveckým, maňáskovým, v běhu a předvedli svoji zdatnost. Voda a slunce jsou našimi nejlepšími přáteli. Lidové vstupné bylo 1 Kč, po dobu slavnosti koncertovala hudba, probíhal zábavný program, postaráno bylo o občerstvení.