Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 13. díl: 1921 - 2. část

13. díl: 1921 - 2. část

Šestého srpna se na farním úřadě v Kuklenách oženil kapitán týmu Václav Petrovický, v té době úředník městských elektrických podniků.

Dvě utkání v Hradci sehrál kompletní tým SK Plzeň v sobotu 14. a v neděli 15. srpna. Sobotní zápas vyhráli domácí 4:3 (1:1), když vítěznou branku dal čtyři minuty před koncem Valenta. V neděli musel SK Hradec zařadit tři náhradníky, ale do utkání šel s velkým odhodláním i v tomto zápase zvítězit. Výborně hrál Petrovický, který táhl každý útok, v obraně překvapil Doležal a v brance pozorně chytal Šafránek Konečný výsledek 7:0 (2:0). Hradci se dařilo. 21. srpna porazil SK Přerov 6:2 (2:1), třikrát střílel Valenta, dvakrát Petrovický, poslední branku dal Vlček.

V té době získat prvotřídní pražská mužstva k zápasům bylo kvůli velkým finančním požadavkům téměř nemožné. V úvahu tedy přicházely kluby moravské, kladenské a plzeňské. A tak v sobotu 27. a v neděli 28. srpna v Hradci přivítali slavnou SK Viktorii Plzeň. V sobotu se domácí museli obejít bez Petrovického, Máchy, Majetiče a Zemana. Při prvním rohu domácích se zranil hostující brankář, kterého nahradil, se souhlasem SK Hradec, mladičký brankář hradecké Olympie Zirm. Šanci se ukázat využil dokonale. Podal výborný výkon, schytal mnoho těžkých míčů a zabránil nejméně pěti jistým brankám. Utkání skončilo vítězstvím domácích 3:2 (3:1), všechny branky střílel Valenta. Nedělní odveta skončila nerozhodně 1:1 (1:1). Domácí již s Petrovickým, výborně zahráli Balcar a Koza, na 1:1 vyrovnával Vlček.

V neděli 4. září hostovalo v Hradci mužstvo SK Hanácká Slavia Kroměříž. Diváci viděli pěkný a slušný zápas, který skončil výhrou domácích 3:2 (1:1). Dvě branky dal Valenta, tři minuty před koncem rozhodl o výhře Slezák. Další neděli, bez Majetiče a Václava Máchy, prohrál SK Hradec doma s SK Smíchov 1:3 (0:3).

Na zájezd k odvetě do Kroměříže vyrazil SK Hradec oslaben o Valentu, Balcara, Majetiče, Slezáka a Václava Máchu. Petrovický a Tonda Mácha hráli velice obětavě a pět náhradníků podalo slušný výkon. Porážka 1:2 (1:0) byla pro Hradec velice čestná.

Staří známí soupeři se utkali 2. října na pardubickém hřišti a výsledek zápasu SK Pardubice-SK Hradec byl šokující. Domácí zvítězili 7:1, jedinou branku dal po přihrávce Petrovického Balcar. Hradec přijel do Pardubic s novým nevyzkoušeným brankářem, který vlastně chytat vůbec neuměl. To samozřejmě mělo veliký vliv na náladu a chuť ke hře spoluhráčů. Osvěta lidu: "Sklíčenost u Hradeckých byla zjevná a byvše přesvědčeni předem o prohře, povolili v tempu, dalo-li se vůbec o nějakém mluviti."

O týden později se na hřišti v Hradci Králové odehrál úplně jiný zápas. Znatelná převaha domácích donutila hosty k chybám a SK Hradec porazil SK Pardubice 2:0 (0:0). Nervozitu na konci utkání odnesl vyloučením Balcar.

V sobotu 15. a v neděli 16. října se odehrálo závěrečné kolo soutěže o pohár „Sportu a her." SK Hradec v sobotu doma porazil Spartu Pardubice 4:1 a již se chystal na finále do Pardubic proti SK. Jenže pardubičtí hráli doma nerozhodně 1:1 s Kutnou Horou, ani prodloužení nerozhodlo, a tak rozhodl los. V neprospěch Pardubic. Po telegrafické zprávě odjížděl tedy v neděli SK Hradec do Kutné Hory. Začátek zápasu ukázal, že se hraje na malém hřišti. Míč stále v zázemí, při každém útoku ofsajd, veškerá kombinace nemožná. Hradečtí pomalu hřišti přivykli a Vlček do poločasu zajistil vedení. Ve druhé půli se trefil opět Vlček a skóre uzavřel pěknou střelou Slezák. Ihned po skončení zápasu byl na hřišti slavnostně předán pohár, který převzal kapitán Petrovický. SK Hradec Králové-SK Slavia Kutná Hora 3:0 (1:0).

Sváteční den 28. října oslavil SK Hradec výhrou nad Spartou Kladno 3:1 (2:1). Bez Vlčka, kterého nahradil na levém křídle Pokorný, Hradec prohrával 0:1. Potom se rozehrála obrana Balcar s Majetičem a střelecky exceloval Valenta, který dal všechny branky.

Hrálo se i v neděli 30. října, v neúplné sestavě a na rozbláceném terénu porazil SK Hradec Olympii Hradec 5:0 (2:0). Byla to zasloužená výhra i bez Petrovického, Balcara, Vlčka, Kozy, Hušáka a Majetiče.

Blížil se konec sezóny. Hřiště byla rozbahněná, hře téměř nezpůsobilá. Ale mužstvům to nevadilo. Do Hradce zavítal SK Bubeneč, prohrál 4:0 (0:0). V neděli 13. listopadu byl v Hradci Králové fotbalový svátek. Domácí SK Hradec přivítal před zaplněným hledištěm kombinovaný tým AC Sparta Praha. Hradec bez Vlčka a Kozy zahájil ostrým náporem a v 5. minutě nastřelil Bělohoubek tyč. Poté Sparta hru vyrovnala a do poločasu vstřelila Hojerem a Šroubkem dvě branky. Do druhé půle nastoupili domácí v pozměněné sestavě s Petrovickým na levé spojce, s Bělohoubkem na levém a Řehákem na pravém křídle. 35 minut zcela ovládali hru, podařilo se Valentou snížit a Bělohoubek vyrovnal. Slezák dokonce za nadšeného jásotu obecenstva dal vítěznou branku, kterou však rozhodčí Němeček pro domnělý ofsajd neuznal. Bál se, aby Spartě neublížil...Deprimovaní domácí povolili na tempu a Hojer rozhodl zápas. SH Hradec-AC Sparta 2:3 (0:2).

Dvě branky Máchy znamenaly jen remízu 2:2 (2:0) s týmem SK Čechie Karlín, když Hradec neproměnil penaltu.

Poslední utkání sezóny se hrálo v neděli 27. listopadu. Hostem v Hradci bylo mužstvo SK Sparta Kolín. Střelecky se dařilo Valentovi, střelci všech branek, výborně chytal Reichert a Bělohoubek ukázal, že je nejlepším i nejrychlejším křídlem v Hradci. Utkání bylo předčasně ukončeno pro tmu, protože hosté přijeli k zápasu pozdě. Slabé návštěvě, vzhledem k mrazivému počasí, to nevadilo.