www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu na Novém Hradci Králové » 100 let kopané na Novém Hradci - 1. část

100 let kopané na Novém Hradci - 1. část

1920-2020

V úvodu našeho stoletého bilancování nahlédněme nejprve trochu do historie novohradecké kopané.

Tak, jak tomu je všude ve sportovních klubech, tak i na Novém Hradci Králové jádrem klubu byl oddíl kopané se svými mužstvy. Trvalým negativním jevem v tomto sportu bylo to, že v obci nebylo sportovní hřiště, které by vyhovovalo požadavkům kopané.

Sportovní kroužek mladých nadšenců byl na Novém Hradci ustaven v dubnu 1919. Premiérové utkání se hrálo na vojenském cvičišti u březinky, potom v blízkosti rybníka Plachty, též na pokraji vojenského cvičiště, potom na pozemku poblíž dnešní Fričově ulici. Zde se kopalo až do vybudování nového stadiónu u hřbitova na Novém Hradci.

Prvé fotbalové utkání se hrálo již v roce 1919 (přesné datum není známo) na vojenském cvičišti, kde se střetla novohradecká XI. s Vojenskou XI. z Hradce Králové. Novohradečtí v tomto zápasu podlehli zkušenému mužstvu vojáků poměrem 6:2. Prohra však nezabránila tomu, aby rostla dále chuť měřit síly s ostatními okolními fotbalovými kluby. Když byly v lednu 1918 položeny základy k obnovení národního svazu, rozpuštěného na jaře 1916 úředním rozhodnutím c.k. místodržitelství, došlo i k rozdělení fotbalových Čech do osmi žup. Řádným členem Východočeské župy se stávají Novohradečtí 11. dubna 1920.

Do řad aktivních hráčů se v té době vloudily různé nesrovnalosti a tak několik hráčů přešlo k jiným klubům. Krize trvala plné dva roky a znovu se rozvíjí sportovní duch až v roce 1923, kdy byla sehrána řada zápasů s příznivým výsledkem.

Na počátku dvacátých let minulého století průkopníci novohrádeckého fotbalu hrají II.třídu. Do roku 1926, kdy postupují do I.B třídy, ale pro rozpory ze soutěže vystupují. Až do roku 1945 mohou fanoušci fandit a křičet Petrof - tak se totiž oddíl jmenoval, přesněji SK PETROF. Poté vzniká Novohradecký SK. Do roku 1952 působí v soutěžích II. a I.B třídy východočeské župy pod dalšími názvy - SOKOL POŠTA a SK MASNA. Posezení po vyhraných zápasech tedy tehdy díky sponzorovi mohlo být zajímavé...

Fotografie

Nejstarší dochovaný dokument: Účet za dodaná léčiva od emeritního lékárníka p. Františka Poláka, za povšimnutí stojí osmá položka od spodu, a to lahev Cognacu za 27,- Kč.

Nejstarší dochovaný dokument: Účet za dodaná léčiva od emeritního lékárníka p. Františka Poláka, za povšimnutí stojí osmá položka od spodu, a to lahev Cognacu za 27,- Kč.

Část zápisu z Valné hromady oddílu (6.5.1923)

Část zápisu z Valné hromady oddílu (6.5.1923)

Jedno z prvních foto mužstva SK Nový Hradec

Jedno z prvních foto mužstva SK Nový Hradec

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín