V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.
Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.
Miluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014
Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi sezónami od roku 1930 do roku 2008.
V úvodu našeho stoletého bilancování nahlédněme nejprve trochu do historie novohradecké kopané.
Tak, jak tomu je všude ve sportovních klubech, tak i na Novém Hradci Králové jádrem klubu byl oddíl kopané se svými mužstvy. Trvalým negativním jevem v tomto sportu bylo to, že v obci nebylo sportovní hřiště, které by vyhovovalo požadavkům kopané.
Sportovní kroužek mladých nadšenců byl na Novém Hradci ustaven v dubnu 1919. Premiérové utkání se hrálo na vojenském cvičišti u březinky, potom v blízkosti rybníka Plachty, též na pokraji vojenského cvičiště, potom na pozemku poblíž dnešní Fričově ulici. Zde se kopalo až do vybudování nového stadiónu u hřbitova na Novém Hradci.
Prvé fotbalové utkání se hrálo již v roce 1919 (přesné datum není známo) na vojenském cvičišti, kde se střetla novohradecká XI. s Vojenskou XI. z Hradce Králové. Novohradečtí v tomto zápasu podlehli zkušenému mužstvu vojáků poměrem 6:2. Prohra však nezabránila tomu, aby rostla dále chuť měřit síly s ostatními okolními fotbalovými kluby. Když byly v lednu 1918 položeny základy k obnovení národního svazu, rozpuštěného na jaře 1916 úředním rozhodnutím c.k. místodržitelství, došlo i k rozdělení fotbalových Čech do osmi žup. Řádným členem Východočeské župy se stávají Novohradečtí 11. dubna 1920.
Do řad aktivních hráčů se v té době vloudily různé nesrovnalosti a tak několik hráčů přešlo k jiným klubům. Krize trvala plné dva roky a znovu se rozvíjí sportovní duch až v roce 1923, kdy byla sehrána řada zápasů s příznivým výsledkem.
Na počátku dvacátých let minulého století průkopníci novohrádeckého fotbalu hrají II.třídu. Do roku 1926, kdy postupují do I.B třídy, ale pro rozpory ze soutěže vystupují. Až do roku 1945 mohou fanoušci fandit a křičet Petrof - tak se totiž oddíl jmenoval, přesněji SK PETROF. Poté vzniká Novohradecký SK. Do roku 1952 působí v soutěžích II. a I.B třídy východočeské župy pod dalšími názvy - SOKOL POŠTA a SK MASNA. Posezení po vyhraných zápasech tedy tehdy díky sponzorovi mohlo být zajímavé...