www.sportpodbilouvezi.cz
Sport pod bílou věží - autor webu:
Tomáš Rademacher
Telefon: +420 602 168 9101
Web: www.sportpodbilouvezi.cz

Sport pod Bílou věží na Facebooku Navštivte Sport pod Bílou věží na Google+ Navštivte Sport pod Bílou věží na YouTube

Novinky

Zpátky pod Lízátky. Nová kniha Michala Petráka. V minulých dnech vyšla kniha kolegy Michala Petráka, mapující minulost i současnost fotbalového stadionu v Hradci Králové. Nejnovější fotografie v knize byly pořízeny opravdu jen před několika málo dny.

Publikace ČERNOBÍLÁ HISTORIE 110 LET FC HRADEC KRÁLOVÉ

Společnými silami Michala Petráka, Jiřího Rádla a Tomáše Rademachera vyjde v příštích dnech bohatě ilustrovaná publikace, mapující 110 let historie královéhradeckého fotbalu.

Sport pod Bílou věží v Hradeckém deníkuMiluje sportovní historii a je hrdý Hradečák. Připomíná staré časy | Hradecký deník | 8.5.2014

Jedinečná možnost získat přímo od autora knihu HISTORIE HOKEJE V HRADCI KRÁLOVÉ

Publikace „Historie ledního hokeje, aneb led byl poněkud měkký" je koncipována jako kronika, seznámí čtenáře s počátky ledního hokeje v Hradci Králové a provede ho všemi  sezónami od roku 1930 do roku 2008.

Úvod » Seriály » Historie fotbalu v Hradci Králové » 10. díl: 1919 - 2. část

10. díl: 1919 - 2. část

Za pěkné návštěvy se hrál v pondělí 4. srpna 1919 jeden z nejlepších zápasů sezóny. Slovan Vídeň v Hradci zvítězil 5:2 (2:0), předvedl technickou hru a udržel ostré tempo po celý zápas. Branky domácích dali Koza a Mácha, výrazná převaha ve druhém poločase úspěch nepřinesla. To v zápase s mužstvem SK Sparta Pardubice, v pátek 15. srpna, předváděl Hradec kombinační koncert a jen střelecká nemohoucnost ho připravila o vyšší výhru, než byl konečný výsledek 4:1. Poměr rohů 11:1 svědčil o velké převaze. Dva góly dal Koza, jednu připojili Vlček a Bělohoubek.

Výborné mužstvo SK Hanácká Slavia Kroměříž se představilo v Hradci ve dvojzápase v sobotu 23. srpna a v neděli 24. srpna. Ubytováni byli v hotelu Grand, kde jim s nevšední ochotou vyšel vstříc pan hoteliér Urban. Na jejich počest byl také uspořádán zábavní večírek v kavárně Sport za hojné účasti fotbalových příznivců. V sobotu byli hosté automobily dopraveni na hřiště, kde odevzdali domácím skvostnou vlajku na upomínku zájezdu.

V sobotu domácí podali výborný výkon a zvítězili 2:0 (1:0) brankami Slezáka a Petrovického. Výhru slavili i v neděli, tentokrát 4:2 (3:2). Koncertoval Vlček, který se trefil třikrát, Slezák jednou.

Další atraktivní dvojzápas mělo hradecké obecenstvo šanci vidět v neděli 7. září a v pondělí 8. září. Soupeř byl prvotřídní-Sparta Kladno. V první zápase začali domácí velkým náporem a již ve 12. minutě vedli 2:0 brankami Vlčka. Hosté snížili, ale těsně před koncem poločasu výborně hrající Vlček dal třetí branku. Po změně stran se již nic nezměnilo a domácí zvítězili 3:1. Ve druhém zápase měla Sparta Kladno po celý první poločas značnou převahu, ale vedení se ujali domácí Bělohoubkem. Ve druhé půli viděli diváci střelecké hody. Padlo šest branek, za SK Hradec dal Bělohoubek dvě, trefil se i Koza a Petrovický. Konečný výsledek 5:2 pro Hradec, výborně zahrála obrana v čele s Němcem, Máchou a Majetičem. Ohlas na výhru byl velký, „Hradec dokázal svoji vysokou třídu, jež jest na úrovni pražské první třídy."

Den sportu se v Hradci Králové konal v neděli 28. září.

Osvěta lidu: „Čilý Sportovní klub Hradec Králové otvíral slavnostním způsobem novou klubovnu, zbudovanou značným nákladem na svém fotbalovém hřišti za jatkami. Tím vyhověno dávno pociťované potřebě po pořízení důstojného stánku sportu, a to nejen footballového, ale i lehké atletiky, kterou započne klub v nejbližší době pěstovati. Stávající hřiště footballové bude rozšířeno o dráhu atletickou a po srovnání terénu umístěny budou směrem k jatkám dva dvorce tenisové. Klubovna sama opatřena je sprchami, takže vyhovuje i po stránce hygienické."

Kapitán mužstva Václav Petrovický slaví deset let v barvách hradeckého klubu a zároveň nastupuje ke svému zápasu číslo 300

Sportovní den byl zahájen závodem vojínů v chůzi na 10 km, šlo se třikrát kolem města za značné účasti obecenstva. Odpoledne, po slavnostním odevzdání klubovny sportovní veřejnosti, byl sehrán za obrovské návštěvy zápas v házené žen mezi SK Hradec a SK Studentská XI.Pardubice, který skončil vítězstvím Hradce 5:2 (1:2). Závěr oslav patřil fotbalu. Před zápasem, ve kterém se střetl SK Hradec s SK Smíchov, se konala malá oslava. Kapitán mužstva Václav Petrovický slavil deset let v barvách hradeckého klubu a zároveň nastupoval ke svému zápasu číslo 300. Slušná bilance, když uvážíme, že část těch let odehrál v Jugoslávii a zuřila světová válka.

Neděle 28. září 1919. Před novou tribunou pózují mužstva SK Hradec Králové a SK Smíchov před zápasem, který skončil výhrou domácích 2:1 (0:0).

Neděle 28. září 1919. Před novou tribunou pózují mužstva SK Hradec Králové a SK Smíchov před zápasem, který skončil výhrou domácích 2:1 (0:0).

SK Hradec Králové měl tedy novou tribunu a týden po slavnostním otevření si pozval k přátelskému zápasu Moravskou Slavii Brno. Bylo to nešťastné utkání, skončilo porážkou domácích 3:4, kteří sice měli stálou převahu, na rohy zvítězili 13:4, ale střelecká „smůla" domácích uchránila hosty od porážky.

12. října přijela do Hradce AC Sparta Praha, tou dobou nejlepší české mužstvo. V Hradci koncertovala, zahrála skvělý fotbal a zvítězila 6:1 (5:1).

Mistrovství ČSF mělo být nejprve záležitostí jedné každé z deseti svazových žup, jejichž mistři se pak měli utkat o titul mistra celého ČSF. Jenže ve venkovských župách se dohrály soutěže jen v župě západočeské, kde zvítězila Olympia Plzeň, a v župě východočeské, kde zvítězil SK Hradec Králové. Závěrečného kola mistrovství ČSF se utkaly týmy AC Sparta, SK Kladno, Olympia Plzeň a SK Hradec Králové.

SK Hradec sehrál první zápas mistrovství v neděli 19. října na domácím hřišti a prohrál 0:3 s Olympií Plzeň. Rozdíl ve výkonnosti byl velký a vidět to bylo i v dalších utkáních. S SK Kladno porážka 1:4 a na závěr katastrofa se Spartou 0:10...Bylo z toho poslední místo. Prvním mistrem ČSF v roce 1919 se tak stala AC Sparta bez ztráty bodu a bez jediné obdržené branky.

Web podporují
BRUNOTTI značkové módní a sportovní oblečení pro léto i zimu KOMPLEXNÍ FINANČNÍ SLUŽBY Hradec Králové Fotbal magazín